Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Her Yıl Yüzlerce İzmirliyi Anıyor

Her Yıl Yüzlerce İzmirliyi Anıyor
İzmir ile özdeşleşmiş bir simge haline gelen ve İzmir'in geçmişini anbean kareleyen Sancar Maruflu, elinde bulunan koskoca arşivi için ''değer bilecek bir kurum olursa tek kuruş talep etmeden bağışlarım'' diyor.

 

SELCAN ADITATAR / BEN HABER

O İzmir'in Sancar ağabeyi. Nerede bir etkinlik, nerede bir anma varsa asla unutmaz. Aynı zamanda muhtaç ailelerin de 7/24 imdadına yetişir. Usta gazeteci Sancar Maruflu, her yıl yaptığı anmaları, etkinlikleri ve yer aldığı sosyal projeleri Ben HABER'e anlattı. İşte Maruflu'yla yaptığımız o keyifli söyleşi.

 
AMACIMIZ ANMAKTAN ZİYADE ANLATMAK
 
İzmir'de bir anma etkinliği düzenlenecekse eğer akla gelen ilk isim sizsiniz? İzmir'de emeği geçen, yılda kaç kişiyi anıyorsunuz?
 
Yüzlerce kişiyi anıyoruz. İlla çok ünlü biri olmasına da gerek yok. Bizim için önemli olan İzmir'e hizmet etmiş olması. Mesela insanlara örnek olmuş ama pek tanınmayan insanları da anıyoruz.  Diyelim ki adam doğuştan engelli ama o engeliyle bir takım işler yapmış. Örnek vermek gerekirse Karşıyaka'da Hasan abi dediğimiz bir adam vardı. Bu adam doğuştan engelli fakat bir gün olsun kimseden dilenmedi. Geçimini nane şekeri, sakız satarak sağladı. İşte biz böyle kişileri de anıyoruz, unutmuyoruz. Onun dışında sporcuları, kültür adamlarını, edebiyatçıları anıyoruz. Aslında bizim amacımız anmaktan ziyade anlatmak, isimlerini duyurmak, unutmamak.
 
 
Kimleri anıyorsunuz? Bunların sizde bir listesi var mı?
 
Tabi listeleri var. İsterseniz aklımda kalan isimleri sayabilirim de. Behçet Uz, Ahmet Piriştina, Enver Dündar Başar, Ender Saatçigil, Osman Kibar, İhsan Alyanak, bunlar bizim sürekli andığımız İzmir'in eski belediye başkanları. Halkın bu kişileri değişik yönleriyle tanımalarını sağlıyoruz. Osman Kibar'ı uluslararası atılımlardaki tecrübeleriyle, İhsan Alyanak'ı imar çalışmalarıyla, Behçet Uz'u İzmir'i yeniden yaratmasıyla, diğerlerini İzmir'e yapmış oldukları farklı hizmetlerle anmaya çalışıyoruz. Sanat adamlarından ise Nazım Hikmet'i anmayı ihmal etmiyoruz. Nazım Hikmet'in Kültürparkta'ki görkemli heykelinin İzmir'e gelmesinde önemli bir rol oynadık. Rahmetli Ahmet Piriştina'yla birlikte el ele vererek ve zamanın Kültür Bakanı Suat Çağlayan'ın da katkılarıyla Kültürpark'a getirilmesine vesile olduk. Orada her yıl anmaları gerçekleştiriyoruz. Hem doğum yıl dönümünü kutluyoruz, hem de ölüm yıl dönümlerini anıyoruz. 
 
 
Koskoca bir geçmişiniz var ve bu geçmiş fotoğraf arşivinizde saklı. Bu arşivi ne yapmayı düşünüyorsunuz? 
 
Değer bilecek bir kuruma bağışlayacağım. Şu an da güvenebildiğim bir arşiv yok. Ahmet Piriştina Kent Arşivi var ama oraya da pek güvenemiyorum. Eğer bu arşivi laik olabilecek bir şekilde değerlendirecek, geleceğe yönelik sahiplenecek bir kurum çıkarsa bir kuruş para istemeden bağışlayabilirim. Ayrıca bende değişik yıllara ait farklı haberlerden oluşan gazete kupürleri var arşiv halinde. Kitaplarım var ama onları bölüm bölüm bağışlıyorum. Çocuk kitaplarını çocuk kütüphanelerine, belediye kitaplarını belediyelere bağışlıyorum. 
 
HER YIL 14-15 BİN AİLEYE BAKIYORUZ
 
Birçok sosyal görevlerde yer almanızla birlikte aynı zamanda şu an İzmir İl Fakirleri Yardım Derneği Başkanısınız… Bize bu dernekte tam olarak neler yaptığınızdan bahseder misiniz?
 
Burası 68 yıllık bir dernek. Yıllar önce İzmir'de fakir fukara çok fazla değildi. Bir grup hayırsever ortaya çıkıyor. Bunların içersinde Dr. Behçet Uz, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Şerif Remzi Reyent, Filibeli ailesi, Şamlı ailesi, daha birçok belediyeciler, belediye başkanları, cemiyet önderleri hepsi bir araya gelip fakir fukaraya yardımcı olmak amacıyla bir havuz oluşturuyorlar. Ve o havuzda biriken parayla yoksul insanlara yardımcı olmaya başlıyorlar. Tabi o zamanlar dediğim gibi durumu düşük pek insan yoktu. Onların içerisinde genelde gayrimüslimler vardı. İzmir'de yaşayan İtalyan asıllı, Rum asıllı, Museviler vardı. Bunlara da yardım edilirdi. Sonra yıllar geçiyor insanların ihtiyaçları artıyor. 1947 yıllarında öyle bir duruma geliniyor ki, artık bu havuzdan yararlananların sayısı gittikçe artmaya başlıyor. Bunun üzerine bu dernek kuruluyor. 68 yıldır bu dernek faaliyet gösteriyor. İlk başkanı Süleyman Ferit Eczacıbaşı oluyor. Mübalasız söylüyorum ortalama yılda 14-15 bin aileye bakıyoruz. Devletin yapamadığı yardımı biz yapıyoruz. Bir ailenin 1 aylık mutfak ihtiyacını karşılıyoruz, ilaç masraflarını karşılıyoruz. Bakın şimdi okullar açılıyor kırtasiye yardımı yapıyoruz. 
 
 
En çok ne bağışı yapılıyor?
 
Çok iyi bağışlar alıyoruz. Derneği bilenler bizlere fitrelerini, zekatlarını, para yardımlarını yaparlar. Bizim buraya gelen para yerini bulur. Her türlü yardımı kabul ediyoruz. Belirli bir bağış yok. Genelde öğrenci okutmak için başvuran hayırseverler oluyor. Geçen Kurban Bayramı 2 bin aileye 10,5 ton et dağıttık. Bu yıl yine dağıtacağız. 600 TL kurban bağışımız var. Bizde para birikiyor kurbanımızı alıyoruz. Dini koşullar ve hijyen kurallarına uyarak kesiyoruz ve kimseye farklı kurumlardaki gibi kavanoz içerisinde dağıtmıyoruz.  
 
MESLEK VE SANAYİ ODALARINDAN DESTEK ALAMIYORUZ
 
İzmirli işadamlarının desteğini aldığını fakat İzmir'de meslek odalarından hiçbir destek göremediğini ifade Maruflu ''asıl yardımı bu kuruluşlardan bekliyoruz. Buraya giren her kuruş ihtiyaç sahibine ulaşıyor'' dedi.
 
Maruflu sözlerine şöyle devam etti:
 
Sağ olsunlar destek veriyorlar bize. Fakat meslek odalarından hiçbir katkı göremiyoruz. En çok ona üzülüyorum. Asıl yardımı ben buralardan bekliyorum. Buraya giren her kuruş ihtiyaç sahibine ulaşır. Biz halktan topladığımız bağışlarla ayakta kalan bir derneğiz. Hiç kimseden bir yardım almıyoruz. Devletten alamıyoruz. İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık'tan denetleniyoruz. Tüm denetlenmelerimizde her zaman iyi not alıyoruz.
 

Yayın Tarihi : 30.09.2015 : 11:16

Etiketler : haber    haberler    sancar maruflu    izmir    Her Yıl Yüzlerce İzmirliyi Anıyor    kanalben    ben tv    ben haber    selcan adıtatar       


Yorumlar

8167
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN