Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Melekler Şehri Bangkok

Melekler Şehri Bangkok
Avrupa’nın sıkıcı ve kasvetli binalarından, sabah kahvaltılarında kahve ve kruvasan yemekten sıkıldıysanız; kültürü, iklimi, insanlarıyla yeni bir dünya keşfetmeye ne dersiniz? Benim gibi uçuş korkunuz olmasına rağmen gezmeden de duramıyorsanız haydi o zaman. Burada kışı yaşarken yazı yaşamaya Uzakdoğu’ya.

 

GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER

Singapur'dan Bangkok’a yaklaşık 2,5 saat süren zorlu bir uçuş sonrası ulaştık. Neden zorlu derseniz, muson yağmurları devasa bulutların arasından süzülürken aralıksız türbülansla baş etmek zorundaydık. Nihayet vardığımızda, insanı hayrete düşüren karmaşıklıkta, büyüleyici olan bu başkent, yüzümüze vuran sıcak hava ve gürültüsüyle hoş geldin diyordu.
 
Şehri gezebilmek için, taksi, tuk-tuk (yolcu taşıyan üç tekerlekli bisiklet), otellerin otobüs turu gibi seçenekleriniz var. Tuk-tuk eğlenceli, otel turu güvenli olsa da, taksi hem hız hem de konfor açısından en iyi seçenekti.
 
İlk durağım, Tayland'ın en çok bilinen yeri olan Wat Arun (Şafak Tapınağı). Burası 08.30 -17.30 arası açık ve giriş ücretli. Tapınak, II ve III Rama tarafından 19. yüzyılın ilk yarısında yaptırılmış ve çiçek biçiminde düzenlenmiş milyonlarca porselen parçasıyla dekore edilen büyüleyici bir mimarisi var. Mezarlar ve altın heykeller, gezerken insanın içini ürpertecek derece ihtişamlı. Budistlerin gösterişten ve lüksten uzak duran bir inanç felsefeleri ile karşımda duran bu lüks insanın kafasında çelişkiler doğurmuyor değil.
 
 
Budistler, paraya ve kadına dokunmazlar, çalışmazlarmış. Yiyecek ihtiyaçları yaşadıkları şehrin hemen her sokağında bulunan irili ufaklı sunak tarzı Buda heykellerinin olduğu yerlere halk tarafından bırakılan yiyeceklerle karşılanıyor. Her gün sabah 6 civarı, tapınaklardan şehre doğru inip bu yiyecekleri toplarlarmış. Bu yüzden her sokak başında içeceğinden yemeğine, tatlısına kadar her şey hazır bir şekilde bekliyor. Bu kadar ihtiyaç sahibi insan olmasına rağmen Budistler haricinde kimse elini sürmüyor. 
 
Bu güzel tapınakta yaşayan Budistler oranın bakımını da üstlenmiş durumda. Tapınak için gerekli temizlik malzemesi vesaire için ise şöyle bir yöntemleri varmış. Tapınağa yakın bir dükkanda kovaların içinde paketlenmiş çeşitli ihtiyaç malzemeleri duruyor. Ziyaretçiler bu kovalardan satın alır ve rahibe verirlermiş ki böylece rahibin paraya dokunmaması sağlanmış olurmuş. 
 
Bizim camilerimizdeki giyim kuşam kuralları, tapınaklarda da geçerli. Şort, kısa etek ve terlik ya da sandalet yasak.  Dünyanın bir ucundaki bu görkemli ibadethanenin huzurlu atmosferinden, kendi dinimde dua ederek ayrıldım.
 
 
WAT PHO
 
Uzanan Buda tapınağı dünyanın en büyük "uzanan Buda" heykeline ev sahipliği yapıyor. Gerçekten ucu bucağı gözükmeyen bu görkemli heykel tam 46 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde, altın kaplama. Bu heykelin aslında en büyük özelliği Buda'nın öldükten sonra Nirvana'ya geçişinin canlandırıldığı heykelin ayak kısmında kutsal metinlerden kakmaların bulunması. Geleneksel Tay masajının doğduğu yer olarak ayrı bir üne de sahip. Burada profesyonel masörlere kendinizi emanet edebilirsiniz.
 
Güneşin batışına yakın kanal turuna çıkmak için yola koyuldum. Sel baskınları ve felaketlerden sonra kanal turuna çıkmak riskli olsa da bir zamanlar "Doğunun Venedik’i" dedikleri Longtail adı verilen 7-8 kişilik teknelerle düzenlenen turlara katılıp renkli yaşamı görmek ve gündüzü burada noktalamak harika oldu. 
 
 
Ertesi gün Pattaya için yola çıktım ve yolumun üzerinde ilgi çekici iki harika yer olduğunu öğrendim.
 
28 hektarlık alana yayılan ve 1990’larda açılan Volkanik taşlarla dekore edilmiş Million Year Stone Park, Tayland’ın doğal güzelliklerini ve vahşi yaşamını yakından görmemi sağladı. Tropik çiçekler, havuzlar, bonsai ağaçları burada mevcut. Timsah çiftliğinde yüzlerce timsahı bir arada görebiliyorsunuz. Biraz ürkütücü olsa da… Timsah derisinden yapılan birçok eşya da yine aynı yerde satılıyor.
 
Nong Nooch Tropikal Garden’a vardığımda, kendimi büyük tropik bir bahçe şehrin içinde hissetim. Burada neler yok ki… Bitkiler, orkideler, kaktüsler ve bir sürü vahşi ama doğal hayatlarından koparılıp burada turizmin parçası olmuş hayvan. 
 
 
Alışveriş Zamanı: Chatuchak Haftasonu Pazarı
 
Sadece Cumartesi ve Pazar günleri gidebileceğiniz, üzeri açık olan bu pazarda mobilyadan kişisel eşyaya kadar aklınıza gelen her şeyi bulabilirsiniz. Burası en meşhur hafta sonu pazarı.
 
Yeni Şehir
 
Özellikle elektronik almak isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiş durumda ama elektronik dışında da aklınıza gelebilecek her şey var. Dikkat etmeniz gereken, gerçeğini mi satın alıyorsunuz? Sahtesini mi?
 
Yaşasın Deniz Mahsulleri
 
Sofra dengesi baharatlar yardımı ile tatlı, tuzlu, acı ve ekşi üzerine kurulu ama kullandıkları baharatlar öyle yoğun ki, resmen içinize işleyip, üzerinize siniyor. Özellikle kahvaltılarda dikkat etmezseniz, yediğiniz bütün sizinle geliyor. Akşam yemeklerinde deniz mahsullerinin tadını çıkarmak gibisi yok. Leziz yengeçler, ıstakozlar vazgeçilmez ve çok ucuz. 
 
Not: Bir sonraki sayıda Singapur ve Hong Kong…
 

Yayın Tarihi : 30.09.2015 : 10:15

Etiketler : haber    haberler    gezi    tatil    uzakdoğu    bangkok    seyahat    yazı    rehber    gezi rehberi    yeme içme    alışveriş    ulaşım    ben haber    görkem şengüler    ben tv    kanalben       


Yorumlar

7450
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN