Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


DEÜ’de Eğitim Törenle Başladı

DEÜ’de Eğitim Törenle Başladı
İzmir’in Konak İlçesi’ndeki Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen törenle, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) 2015- 2016 Eğitim- Öğretim Yılı’nın açılışı yapıldı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün, bilim insanı yetiştirmedikten sonra bina yapmanın bir öneminin olmadığını dile getirip, ürettikleri bilgiyi ticarileştirmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

 

 
Sabancı Kültür Sarayı’nda düzenlenen törene, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, bazı İzmirli milletvekilleri, akademisyenler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından üniversitenin tanıtım filmi gösterildi. Ardından Prof. Dr. Füzün DEÜ ile ilgili bilgiler verdi. Kurulduğu 1982 yılından bu yana yaklaşık 203 bin mezun veren üniversitede bugün 71 bin 841 öğrencinin bulunduğunu belirten Rektör Füzün, "Üniversitemizde 117 ülkeden bin 163 yabancı öğrenci eğitim görüyor, 161 öğrenci topluluğu bulunuyor. Toplam çalışan sayımız 8 bin 378, bunlardan 3 bin 323’ü akademik personel. Üniversitemizin toplam bütçesi 756 milyon 308 bin TL. Üniversitemiz, 17 yerleşke, 14 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar, 4 yüksekokul, İBG İzmir, 52 araştırma merkezi 14 kütüphane ve hastanelere sahip. Ayrıca 102 bölüm ve 445 anabilim dalımız mevcut. Batılıların yaptığı gibi hiç de utanmadan bilgiyi ticarileştirmek için çaba harcıyoruz. Raflarda kalan bilgi hiç bir yere yaramıyor. Depark’ta 80 şirket bulunuyor, bunlardan yarıya yakını öğrenci akademisyenler tarafından kuruldu. Bilim adamı yetiştiremedikten sonra bina yapmanın da bir anlamı olmaz" diye konuştu.
 
"EN İYİ HİZMET ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE"
 
DEÜ bünyesinde bin 200 yataklı hastane bulunduğunu ve Hemotoloji Hastanesi’ni de yıl sonuna kadar açmayı hedeflediklerini dile getiren Rektör Füzün, "Üniversite hastanelerinin maddi sıkıntıları var. Umarım yakında bu sorun çözülür. Kimse alınmasın ama şu an en iyi hizmeti üniversite hastaneleri veriyor" dedi. Gençlere de seslenen Prof. Dr. Füzün, başarının formülünden söz edip, "Sevgili gençler, başarının formülü bellidir, akıllı olmak, aklınızı kullanıp bilimden ayrılmayın. Cesaretli olun, doğru bildiğinizin peşinden gidin. Başarı mutluluk için yeterli değil ama şarttır. Mutluluk için adaletli olun. Hep her şeyin başının sağlık olduğunu söylerler. Ben buna katılmıyorum, her şeyin başı adalettir. Ayrıca hoşgörü, hizmet ve edep unsurlarını barındırırsanız mutlu olursunuz" dedi. Öğrenciler adına İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ersan Yaraşan bir konuşma yaptı. Üniversiteler hem eğitimin hem de araştırma geliştirme ile bilim ve teknolojinin üretme merkezi olmuştur. Üniversiteler sadece bilgi aktarmazlar, aynı zamanda ahlak ve değer yargıları da oluştururlar. Dolayısıyla eğitim kurumları evrensel bilgi birikiminin gelecek nesillere aktarımının yanı sıra bilgili, erdemli ve ahlaklı bir insan yetiştirmeyi, Türk- İslam kültür ve medeniyetinin onurlu temsilcilerini ortaya çıkartmayı kendilerine misyon edinmelidirler. Son yıllarda artan suç oranları, gözle görülür bir ahlak çöküntüsünü göstermektedir. Bu ülkenin gelecek kuşaklarını yetiştirecek olan bizler çocuklarımıza belirli ahlaki değerleri öğretme mecburiyetindeyiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından DEÜ Devlet Konservatuvarı Orkestrası konser verdi. Ödül töreninin ardından program sona erdi.

Yayın Tarihi : 29.09.2015 : 12:33

Etiketler : Deüde    Eğitim    Törenle    Başladı    Bölge   


Yorumlar

8913
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN