Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sanayicinin Seçim Beklentisi Acil Reform

Sanayicinin Seçim Beklentisi Acil Reform
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Vekili Erdoğan Çiçekçi, sanayiciler olarak 1 Kasım seçimlerinin ardından oluşacak hükümetten en önemli beklentilerinin ‘sanayi reformu’ olduğunu söyledi. Çiçekçi, “Yeni sanayi reformu umut verir, ümit verir” diye konuştu.

 

EBSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Erdoğan Çiçekçi,  dünya ekonomisinin ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım kararına kilitlendiğini ve bu durumun özellikle Türkiye’nin de arasında bulunduğu gelişmekte olan ülke ekonomilerini rahatsız ettiğini belirtti. Aralık ayında faiz artımının söz konusu olabileceği yorumlarını hatırlatan Çiçekçi, “Küresel ekonomi uzun bir süredir daralma içerisinde ve tüm ekonomilerde de bu etki bariz şekilde görülüyor. 2015’in ikinci çeyreğinde yüzde 3. 8 büyüdük. Verileri incelediğimizde iç talep kaynaklı bir büyümenin öne çıktığını görüyoruz. Üretim ve ihracatla büyümesi gereken Türkiye, hala tüketimle büyümeye devam ediyor. Bu ortamda seçimlere gidiyoruz. İhtiyacımız olan yeni sanayi reformudur. 1 Kasım sonrası oluşacak hükümetten en önemli beklenti ve dileğimiz budur. Yeni sanayi reformu umut verir, ümit verir” diye konuştu. 
 
İşsizlikle mücadele 
 
Yeni eğitim öğretim döneminin özellikle genç işsizliğinin son bulmasına dair adımların atıldığı bir dönem olması temennisinde bulunan Çiçekçi, “Yaklaşık 17 milyon çocuğumuz yeni eğitim-öğretim dönemine başladı. Mezun olan gençlerimizin yeterliliklerine ilişkin geçtiğimiz aylarda önemli tartışmalar gündeme gelmiş, çok değerli görüşler paylaşıldı. 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde bu sorunların dikkate alınmasını, ülkemizin gerçekleri gözardı edilmeden, küresel gelişmeler çerçevesinde eğitim sisteminin açık kalan taraflarının düzeltilmesi hususunun altını bir kez daha çizmek istedim. Bakınız, işsizlik oranımız yeniden artışa geçerek yüzde 9,6 olurken, genç nüfusta bu oran yüzde 17,7’dir. Küresel ekonominin yakın dönemde önündeki en büyük sorunlardan biri olacak olan işsizlik konusuna daha sistematik ve dikkatli eğilmek zorundayız. Avantajımızın, dezavantaja dönüşmesine müsaade edilmemeli, gençlerimiz oradan oraya savrulmamalıdır” diye konuştu. 
 
Mülteci sorununa farklı yaklaşım
 
EBSO Başkan Yardımcısı Çiçekçi ayrıca mülteci sorununun ülkenin kanayan yarası olduğunu belirtti. Çiçekçi, bir insanlık dramının yaşandığı Suriyeli mülteciler olayında plansızlık neticesi ülke güvenliğinin tehlikeye atıldığını kaydetti. Çiçekçi, "Almanya bu işleri nasıl yapıyor diye baktığınızda insanları yeterliliklerine, mesleklerine göre ayırdığını ve ona göre bir planlama içerisine girdiğini görüyoruz. Peki biz ne yaptık? Bu insanları ülkemize kabul ettik ve ya toplama kamplarında ya da sokaklarda yaşamasına müsaade ettik. Hiçbir plan, program yapmadan, kendi toplumsal güvenliğimizi de riske attık" dedi. 

Yayın Tarihi : 29.09.2015 : 11:43

Etiketler : sanayi    seçim    1 kasım    reform    ebso    ege bölgesi sanayi odası    başkan vekili    erdoğan çiçekçi    fed    faiz    işsizlik    ekonomi   


Yorumlar

4763
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN