Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Belediye İşçilerden Eylem

Belediye İşçilerden Eylem
İzmir’in Karabağlar Belediyesi’nde çalışan yüzlerce işçi, toplu sözleşmeden kaynaklanan haklarını yaklaşık 5 aydır alamadıkları gerekçesiyle belediyenin hizmet binasında eylem yaptı.

 

Belediyenin Karbel şirketine bağlı olarak çalışan işçiler, yarım gün iş bırakıp binada alkış ve ıslıklarla eylem yaptı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun işçilerin haklarının 30 Eylül’de ödeneceği sözünü vermesi üzerine eylem sona erdi.
 
Karabağlar Belediyesi’nin Park ve Bahçeler, Temizlik İşleri, Fen İşleri müdürlükleri ve idari birimlerinde Karbel adlı firmaya bağlı olarak çalışan yaklaşık bin işçi, toplu sözleşmeden kaynaklanan haklarını yaklaşık 5 aydır alamadıklarını ileri sürüp yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası ve şubelerinin öncülüğünde başlatılan eyleme destek veren işçiler, yaklaşık 2 bin 500 TL alacaklarının olduğunu dile getirdi. Gruptakiler sık sık, "İş, ekmek yoksa barış da yok", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Taşerona geçit vermeyeceğiz" ve "Taşerona teslim olmayacağız" diye slogan attı. Genel-İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, bayram öncesinde ödeme yapılması için işçilere söz verildiğini ancak bu sözün yerine getirilemediğini ileri sürdü. Geleceklerine sahip çıkmak zorunda olduklarını savunan Kara, "Yaklaşan hizmet alım ihaleleri öncesinde işçi kardeşlerimiz taşeron tedirginliği yaşıyor. İşimiz, aşımız, geleceğimiz, ekmeğimiz için yapmayacağımız şey yok. Bunu dost da düşman da bilsin. Geleceğimize sahip çıkmak zorundayız. Kavgamız, mücadelemiz devam edecek. Konak’ta, Çiğli’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bugüne kadar taşerona nasıl geçit vermediysek, bundan sonra Karabağlar Belediyesi’nde de vermeyeceğiz" diye konuştu.
 
"TANI BUNLARI TANI DA BÜYÜ"
 
İşçilere destek vermek üzere belediye hizmet binasına gelen ve burada işçilere seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Size Ahmed Arif’in ’Tanı bunları’ şiirinden örnek vererek, iki çift söz söylemek istiyorum. ’Tanı bunları, tanı da büyü’. Bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlardır. Karabağlar Belediyesi’nde yaklaşık 1,5 yıldır kavga veriyoruz. İşte aşımıza, ekmeğimize göz koyan bu devlettir, bu hükümettir. Yok öyle yağma. Karbel işçisi taşerona geçit vermeyecektir" dedi.
 
BAŞKAN SÖZ VERDİ EYLEM SONA ERDİ
 
Belediye hizmet binası içindeki eylem sırasında polislerin önlem aldığını gören işçiler, "Çevik dışarı" diye slogan attı. Daha sonra işçilerin temsilcileri Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Başkan Selvitopu’nun söz konusu ödemelerin 30 Eylül’de yapılacağı yönünde söz vermesi üzerine işçiler eylemlerine son verip işlerinin başına döndü.

Yayın Tarihi : 28.09.2015 : 16:38

Etiketler : Belediye    İşçilerden    Eylem    Bölge   


Yorumlar

4657
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN