Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


294 Bin Lira Tazminat İstemi

294 Bin Lira Tazminat İstemi
İzmir’in Konak İlçesi’nde 4 yıl önce, 17 yaşında olan D.A.’yı zorla araca bindirip ıssızda tecavüz ettikleri iddiasıyla, Deniz K. ile birlikte tutuklanıp 13 ay cezaevinde kalan ve yargılama sonunda beraat eden Ercan A., avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez aracılığıyla hazineye karşı maddi ve manevi toplam 294 bin liralık tazminat davası açtı.

 

Olay 29 Haziran 2011 tarihinde meydana geldi. Sabah evinden çıkıp işine gitmek için yürüyen D.A.’yı otomobille iki kişi takip etmeye başladı. İddiaya göre araçtan inen bir kişi, genç kızı bıçak zoruyla araca bindirdi. Basmane semtinde bulunan cephanelik mevkisine götürdükleri genç kıza, daha önce aynı suçtan 15 yıl ceza alıp 2009 yılında cezaevinden çıkan Deniz K. tecavüz etti. Genç kız başına gelenleri ailesine anlatınca, Deniz K. ve Ercan A. gözaltına alındı, ardından tutuklandı.
 
35 VE 19 YIL HAPİS
 
İki sanık hakkında İzmir 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve silahla tehdit’ suçlarından 40’ar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava aşamasında Kemeraltı’nda esnaflık yapan ve 13 ay tutuklu kalan evli Ercan A. tahliye edildi. Yaşadığı olaydan dolayı ruh sağlığı bozulan D.A., sanıklardan sadece Deniz K.’dan şikayetçi olduğunu belirtti. Yargılama sonunda sanıklardan Deniz K. 35 yıl, Ercan A. ise 19 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca tutuksuz sanık Ercan A. hakkında yakalama kararı verdi.
 
YARGITAY ERCAN A.’NIN CEZASINI BOZDU
 
Sanıkların avukatlarının temyiz başvurusu üzerine Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi tarafından yapılan incelemede, Deniz K.’nın cezasını onanırken, suçlamayı kabul etmeyen Ercan A. hakkında beraat kararı verilmesi gerektiği belirtilerek karar bozuldu. Yeniden yapılan yargılama sonunda mahkeme Yargıtay’ın kararına uyup, sanık Ercan A. hakkında geçen 12 Haziran’da beraat kararı verdi. Bu karar kesinleşti.
 
BABASI KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ 
 
Yargılama sırasında hakkında tutuklama kararı verilince bir yıl boyunca saklanan Ercan A.’nın babası Abdulkadir A. bu süreçte kalp krizi geçirip öldü. Kararın kesinleşmesinin ardından, beraat eden Ercan A., avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez aracılığıyla, tutuklu kaldığı 13 ay için maddi ve manevi toplam 294 bin lira tazminat istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açtı.
 
Ercan A.’nın avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez tarafından mahkemeye verilen dava dilekçesinde ÖZETLE ŞÖYLE DENİLDİ:
 
"Müvekkilimiz 13 ay boyunca haksız olarak tutuklu kaldı. Çevresi ve iş yaptığı insanlar tarafından yargılanıp, ’çocuk tacizcisi’ gibi bakıldı, tahliyesi sonrası dahi dışlandı. Eşi ile boşanma aşamasına geldi. Tutuklu kaldığı ve kaçtığı sürelerde dükkanı kapandı. Babası bu olaydan dolayı kalp krizi geçirip öldü. Kendisi cezaevinde kaldığı 13 ay boyunca manevi yönden çok acı çekti. Gerek kendisi gerek ailesi, telafisi mümkün olmayan acılar ile karşı karşıya kaldı. Bu olaydan dolayı da psikolojisi bozulmuştur. Bu nedenlerle haksız olarak tutuklu kaldığı için toplam 294 bin lira maddi ve manevi tazminat davası açmak zorunda kaldık. Kazanılacak tazminat 13 aylık özgürlüğünü geri getirmeyecek. Çektiği acı ve ızdırapları biraz hafifletecek." 
 
Maliye Hazinesi’ne karşı açılan tazminat davasının görülmesine henüz başlanmadı.

Yayın Tarihi : 27.09.2015 : 12:39

Etiketler : Aylık    Haksız    Tutuklamaya    Bin    Lira    Tazminat    İstemi   


Yorumlar

4985
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN