Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hazırgiyimde Dış Ticaret Fazlası

Hazırgiyimde Dış Ticaret Fazlası
Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1.3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururunu yaşıyor.

 

2014 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir’de hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1.3 milyar doları aştı.
 
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını söyledi. Hazırgiyim sektörünün, istihdama ve ihracata yaptığı pozitif katkı yanında dış ticaret dengesine de büyük destek olduklarına işaret eden Kızılgüneşler, "Türkiye 2014 yılında 85 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bu süreçte hazırgiyim sektörü 10 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak cari açığı 1.3 milyar dolar düşürdük. Hazırgiyim sektörü üretiminin tamamına yakınını yerli girdi ile gerçekleştiriyor" diye konuştu.
 
"KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ"
 
Türkiye’nin ihracatının ortalama kilogram fiyatının 1.6 dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, "Hazırgiyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi’nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak" dedi.

Yayın Tarihi : 26.09.2015 : 11:45

Etiketler : Hazırgiyimde    Dış    Ticaret    Fazlası    Bölge   


Yorumlar

8299
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN