Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Suriyelerin Almanya Hayali 10 Günde Söndü

Suriyelerin Almanya Hayali 10 Günde Söndü
AVRUPA ülkelerine gitme umuduyla 10 gün önce yürüyerek ve otobüslerle Edirne’ye gelen, TEM otobanında eylem yaparak seslerini duyurmak isteyen yaklaşık 3 bin Suriyeli sığınmacının Almanya hayali sona erdi. Yunanistan’ın kendilerine sınırı açmayacağını anlayan sığınmacıların tamamı bugün Edirne’den ayrıldı.

 

 
Geçen 13 Eylül gecesi sosyal paylaşım sitelerinde Yunanistan’ın Suriyeli sığınmacılara sınırlarını açacağı söylentisi üzerine yaklaşık 1500 sığınmacı Havsa İlçesi yakınlarına kadar otobüsle oradan da TEM otobanından yaklaşık 25 kilometre yürüyerek Edirne gişelerine ulaştı. Edirne Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ekiplerini ‘alarma’ geçiren mültecilerin yürüyüşü aynı gün Edirne TEM otobanı gişelerinde durduruldu. Yunanistan üzerinden Almanya’ya gitmek istediklerini ifade eden sığınmacılara, İstanbul otogarından otobüslerle gelen yaklaşık 250 kişilik grup da dahil oldu. Kent merkezine ulaşan 200 kadar sığınmacı da polis ekiplerince durdurulduğu İlhan Koman Parkı’nda kaldı ve yürümelerine izin verilmedi. Böylelikle Yunanistan’a geçmek isteyen 3 farklı Suriyeli sığınmacı grubu park, otogar ve otoban yolu kenarında çadırlarla kamp kurdu.
 
KİMSE İKNA EDEMEDİ
 
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in yanı sıra güvenlik güçlerinin tüm ikna çabalarına rağmen Yunanistan’ın kendilerine sınırı açacağını düşünen sığınmacılar tam 7 gün boyunca kaldıkları alanlarda kamp kurarak ısrarla Almanya’ya gideceklerini söyledi. Geçen Cuma günü Edirne Valisi Dursun Ali Şahin TEM otobanında Suriyeli sığınmacılar ile birlikte Cuma namazı kıldı. Bunun hemen ardından sığınmacılar, TEM otoban yoluna çıkarak Yunanistan’a yürümek istedi. Jandarma ekipleri kontrolünde TEM otobanı Edirne gişelerine kadar gelen sığınmacılar yeniden jandarma engeliyle karşılaştı. Bir süre devam eden tartışmaların ardından grup, jandarma ekiplerinin çekilmesiyle kent merkezine doğru yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Bu sırada güvenlik tedbiri alan jandarma ve polis ekipleri TEM otobanı devamı olan çevre yolu üzerinde adeta etten duvar ördü.
 
BARİKATA SALDIRDILAR
 
Otogarda bekleyen Suriyeli sığınmacılarında dahil olduğu kalabalık, Yunanistan’a gitmek istediklerini ifade ederek güvenlik güçlerinin kapattığı yoldan geçmek istedi. Jandarma ve polis ekiplerinin kalkanlı bariyerlerini yıkmak için defalarda hamle yapan sığınmacılar bir sonuç alamayınca TEM otoyolunda kamp kurarak geri dönmek istemedi. Yaklaşık 28 saat kapalı kalan TEM otobanı gece yarısı sığınmacıların Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkiine gitmeyi kabul etmesiyle açıldı. Bu sırada grupları kışkırttığı belirlenen ve güvenlik güçlerine saldıran 30 grup temsilcisi Suriyeli, polis ve jandarma ekiplerince kalabalığın arasından çıkarılarak Osmaniye’deki sığınmacı kampına götürüldü.
 
KIRKPINAR ALANI KAMPA DÖNDÜ
 
Suriyeli sığınmacıların yerleştirildiği Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi adeta mülteci kampına döndü. Kurdukları çadırlarda kalan sığınmacılara, insani yardım dernekleri tarafından battaniye ve giyecek dağıtıldı. Vakıf Edirne Bölge Müdürlüğü’nce de Suriyelilere sabah, öğle ve akşam sıcak yemek verildi. Ayrıca 10 gün içinde otobüslerle Edirne’ye gelmek isteyen yaklaşık 5 bin kişi de geldikleri araçlarla geri gönderildi.
 
Kent merkezindeki İlhan Koman Parkında kalan Suriyeliler ise sağanak yağmurun ardından polis ekiplerince boşaltıldı. İstanbul’a dönmek isteyenler otobüslerle götürülürken, dönmek istemeyenler ise Sarayiçinde diğer sığınmacıların yanına gitti.
 
 UMUTLARI KIRILDI
 
Geçen Pazar gecesinden bu yana Sarayiçi Er Meydanı’nda kalan Suriyelilerden bazıları Edirne Göç İdaresi ve Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ikna edilerek İstanbul ya da istedikleri başka illere gönderildi. Ancak bazı gruplar Yunanistan’ın sınırları açacağı umuduyla bekleyişini sürdürdü. Edirne Valiliği tarafından güvenli bölge ilan edilen Sarayiçi’ne ulaşımı sağlayan Kanuni ve Fatih köprüleri de polis ekiplerince kontrol altına alındı. Ayrıca şehre farklı şekillerden gelen Suriyelilerde Sarayiçi’ne getirildi. Bu nedenle sığınmacı sayısı 2 binin altına inmedi.
 
PROVOKASYONA İZİN VERİLMEDİ
 
Edirne Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan ile Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, gece gündüz Sarayiçi mevkiindeki sığınmacıların ikna edilmesinde aktif rol aldı. Güvenlik güçleri, grupların arasına girerek provokasyon yapmaya çalıştığı öne sürülen kişilere geçit vermedi. Yurt dışı pasaportlarıyla kent gelen bu kişiler, polis ekiplerince alandan çıkarıldı. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı Sarayiçi’nde polis ekipleri 10 gün boyunca sığınmacılara hiç müdahale de bulunmadı.
 
LİDERLER ZİRVESİ UMUTLARINI KIRDI
 
Güvenlik güçlerinin ikna çabaları 7’nci gününde etkili olmaya başladı ve gruplar halinde sığınmacılar İstanbul’un yanı sıra yaşadıkları şehirlere otobüslerle gönderilmeye başlandı. Dün gecede Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde sınırların açılması kararı alındığı söylentisi üzerine büyük sevinç yaşayan sığınmacılar, haberlerin asılsız olduğunu öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşadı. İki gece aralıklarla süren sağanak yağmurda Suriyelilerin artık evlerine dönme fikrini güçlendirdi.
 
AB liderler zirvesinden istedikleri müjdeli haberi alamayan Suriyeliler, büyük ölçüde İstanbul’a dönmeye karar verdi. Dün gece otobüslerle süren geri dönüş, bu sabahta devam etti. Sarayiçi’ndeki sayının azaldığını görenlerde çantalarını toplayıp İstanbul’a döndü. Saat 15.30 sıralarında Sarayiçi’ndeki son gruplarda otobüslere bindirilerek aralarında Adana, Bursa, Mersin, Osmaniye, İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu farklı şehirlere gönderildi.
 
10 GÜN SÜREN UMUT
 
Yaşadıkları ülkelerden iç savaş nedeniyle kaçarak Avrupa ülkelerinde yaşama umudu taşıyan Suriyelilerin, Yunanistan üzerinden Almanya’ya gitme umudu 10 gün sürdü. Kurban Bayramı’nın ilk gününde kente gelen tüm Suriyeliler, şehirden ayrılmış oldu.

Yayın Tarihi : 24.09.2015 : 16:58

Etiketler : Suriyelerin    Almanya    Hayali    Günde    Söndü   


Yorumlar

2901
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN