Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Manzara Yine Aynı

İzmir'de Kurban Bayramı kutlamalarında geçen yıllardaki kesim manzalarının bir benzeri yaşandı. Kesim yerlerinin yetersiz kalması üzerine vatandaşlar, boş buldukları arazileri tercih edip, çocukların gözleri önünde kurbanlarını kesti. Vatandaşlar bazıları ise kurbanlarını araçlarının bagajına koyup kesmek üzere evlerine götürdü.

 

Kentte bayram namazından sonra kurban kesme telaşı başladı. Kurbanlarını günler öncesinden alanlar kurban pazarlarına gitti. Bu pazarlardaki kesim bölgelerinin yetersiz kalması üzerine vatandaşlar, boş buldukları arazileri tercih etti. Bu arazilerdeki kesimlerde, hijen koşullarından çok uzakta yapıldı. Geçen yıllardaki manzara bu yıl da değişmedi. Arazinin bir bölümüne kesilen kurbanlardan geriye kalan atıklar bırakıldı, diğer bölümünde ise, et parçalama işlemleri yapıldı. Bu anlarda insanların et parçalama çabaları sırasında ilginç görüntüler da yaşandı. Kimisi, kestiği kurbanının cep telefonuyla fotoğrafını çekti, kimisi de, etleri taşıyıp kesmekte zorlandı. Bunun yanı sıra tüm uyarılara rağmen çocukların da kesimleri izlediği dikkat çekti. Kurban alan vatandaşlardan Veysel Kabak, fiyatların çok pahalı olmadığını söyledi. Kabak, "Kurbanlıklarımızı dün aldım. Son güne kaldık ama fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Ben de kesimini yaptırmak için eve götürüyorum" dedi. 
 
PAZARLIK YAPMAKTAN SESİ KISILDI
 
Konya'dan getirtiği koyunları, Üçkuyular'daki kurbanlık pazarında satmaya çalışan Musa Peynirci de, satışlardan memnun kaldıklarını anlattı. Konya'dan üç gün önce 160 koç ve koyun getirdiğini bunlardan geriye 50 kadarının kaldığını onları da, bayramın ikinci gününe kadar satmayı planladığını söyleyen Musa Peynirci, "Satışlarımız iyiydi. Kurbanlıkları 750 ile 800 TL arasında sattık. Ama vatandaşlarımız, çok pazarlık yaptı. Pazarlık yapmaktan konuşup bağırmaktan sesim kısıldı" dedi.
 
KURBAN MANZARALARI
 
İzmir'de Kurban Bayramı'nın ilk günü kurban kesim ve satış yerlerinde ilginç olaylar yaşandı. İlk gün izdihamı nedeniyle trafik tıkandı. Sırtta, kucakta, çekilerek ve itilerek taşınan, yüksek gerilim hattı direği, kepçeye asılarak kesilen kurbanlık görüntüleri dikkat çekti. İzmir'in en yoğun kurban satış ve kesim yerlerinden biri olan Yeşildere yolu kıyısında sabah saatlerinden itibaren kalabalık arttı. Üç şeritli yolda sağ tarafta iki şeride kadar park eden araçlar nedeniyle sıkışıklık yaşandı. Polis zorlukla akışı sağladı. Yolun altında kalan satış yerin nedeniyle kurbanlıkları park ettikleri araçlara çıkarmakta vatandaşlar zorluk yaşadı. Kimi hem çekerek, hem iterek, kimi sırtında taşıyarak kurbanının getirdi. Merdivenlerde ise ilginç manzaralar ortaya çıktı. Dana ve koçlarını merdivenden çıkarmaya çalışan vatandaşlar binbir zorlukla mücadele etti. Kurbanlıkların inadı İzmirlileri ter içinde bıraktı. 
 
İlk günden kurban fiyatları 450-500 TL'den 350 TL'ye kadar düştü. Yağışlı hava nedeniyle zor durumda kalan satıcılar, kurbanlıkların elde kalmasını istemedikleri için fiyatları indirdi. Belediyelerin açtığı Kurban Kesim yerlerinde uzun kuyruklar oluştu. Saatlerce sıra beklemek istemeyenler ise steril olmayan açık alanlarda, çareyi serbest çalışan kasaplara kurbanlarını kestirmekte buldu. Hem Yeşildere, Uzundere'de bu nedenle yine her bayramda yaşanan tanıdık görüntüler oluştu. Küçük çocuklarda kesimi en yakında izledi. Merkez dışındaki mahallelerde pek çok vatandaş da kesimini evinin bahçesinde, oto yıkama atölyelerinde veya açık bir alanda yaptı. En ilginç kesim yerleri ise Uzundere'de görüntülendi. Bir vatandaş kurbanlık danayı yüksek gerilim hattı direğinin altına asarak kesti. Pek çok kişi ise kurbanlık danalarını kepçe veya folkriftleri kullanarak kesmesi dikkat çekti.
 
Öte yandan Yeşildere, ihbar üzerine şehir dışından gelen iki kişi polis tarafından sahte döviz ile kurbanlık almaya çalıştıkları iddiasıyla yakalanarak gözaltına alındı.
 
 

Yayın Tarihi : 24.09.2015 : 13:28

Etiketler : izmir    kurban bayramı    pazarlık    manzara    değişmedi   


Yorumlar

3711
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN