Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Nişanlıya Koç Geleneği Sürüyor

Nişanlıya Koç Geleneği Sürüyor
Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nda gelin adayına Kurban Bayramı’nda süslenen kınalı koç gönderme geleneği devam ediyor. Emre Çelebi, nişanlısının evine davul eşliğinde kınalı koç götürdü.

 

 
İlçe genelindeki birçok genç, nişanlısı için kız evine kurbanlık hediye ederken, Emre Çelebi de nişanlısına sürpriz yapıp, bu geleneğe davul ile farklı bir boyut kazandırdı. İlçede Kaymakamlıktan diplomalı davulculardan Cengiz Çalışkan ile Yılmaz Aktaş, çaldıkları davul eşliğinde süslenen, kınası yakılan ve başına altın bileziği takılan kurbanlık koç, ilçenin Hacıkara Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı üzerindeki erkek evinden alınıp, Hacıkara Mahallesi Abdülhamid Han Sokak’taki kız evine götürüldü.
 
Erkek tarafı, kurbanlık koyunu çalınan davullar eşliğinde kız evinin önüne getirdikten sonra kapıda karşılanmalarını bekledi. Damat adayı Emre Çelebi, ailesi ve yakınları ile birlikte çiçek ve bohça hediyesi ile kız evinin önünde davul eşliğinde altın bilezik takılı kınalı koçu apartmandan aşağı inen kızın ailesine teslim etti. Gelin adayı Burcu Korkut ve ailesi, binanın kapısında bekleyen erkek tarafını karşılayıp, hediye koçu damat adayının ailesinden teslim aldı.
 
Damat adayı Emre Çelebi, ilçede gelenek ve göreneklerin yaşatıldığını belirtirken, "Atalarımızın geleneğini devam ettiriyoruz. Kurban Bayramı’na denk geldiğinde kurbanlık koç hediye olarak götürülür" dedi. Gelin adayı Burcu Korkut ise hayatında gördüğü en güzel anlardan ve adetlerinden birini yaşadığını belirterek, "Benim hayatımda güzel bir anı olarak kalacak bu durumu yaşatanlara teşekkür ediyorum" dedi. Gelin ve damat, alnında altın bilezik takılı hediye getirilen kurbanlık koçun yanında resim çektirip, bu anlamlı günü ölümsüzleştirdiler. Erkek tarafı daha sonra beraberlerinde getirdikleri çiçek ve hediyelerle kız evine misafir oldular.

Yayın Tarihi : 24.09.2015 : 11:55

Etiketler : Beypazarında    Nişanlıya    Bayramda    Koç    Geleneği    Sürüyor    Kültür    Sanat   


Yorumlar

4083
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN