Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ege, Rusya Pazarını Arıyor

Ege, Rusya Pazarını Arıyor
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Moskova’da düzenlenen World Food Moscow Gıda fuarında Ege bölgesi ihraç ürünlerini tanıttı.

 

 
72 ülkeden 1.674 firmanın katıldığı ve 30 bini aşkın ziyaretçinin akınına uğrayan fuar süresince üzüm, kiraz, mandalina, limon gibi ürünlerin tanıtımının yapıldığını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Göksel, Rusya’nın ülkemiz yaş meyve sebze sektörü için en büyük pazar olduğunu, ülkede yaşanan ekonomik krizin fuarda etkisinin hissedildiğini ve geçen yıllara göre ziyaretçi sayısında azalma olduğunu ama buna rağmen önümüzdeki sezondan umutlu olduklarını belirtti.
 
Göksel, özellikle yaş üzüm, kiraz, Ege’ye has satsuma cinsi mandalini Ruslara tanıttıklarını anlattı.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar ise, ihracatta yeni pazarlar bulmak kadar mevcut pazarları korumanın da önemli olduğunu söyleyip Rusya pazarının önemine dikkat çekti.
 
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Almanya’dan sonra en fazla ihracatı Rusya’ya yapıyor. 2012 yılında 49.5 milyon dolar olan yaş meyve sebze ihracatımız, 2013 yılında 55.3 milyon dolara çıkarken, 2014 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz sonrasında ihracatımız 27.6 milyon dolara geriledi. 2015 yılının geri kalan diliminde ise ihracatımız 18.3 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 
Ege Bölgesi’nden Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatında ilk sırayı 7.3 milyon dolarlık tutarla domates alırken, ikinci sırada 3.3 milyon dolar ile çekirdeksiz sultani sofralık üzüm yer aldı. Kiraz ihracatı 2.7 milyon dolar ile üçüncü oldu.
 

Yayın Tarihi : 24.09.2015 : 11:44

Etiketler : Ege    Rusya    Pazarını    Arıyor    Bölge   


Yorumlar

4849
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN