Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kyme'de Çalışmalar Sona Erdi

Kyme'de Çalışmalar Sona Erdi
İzmir'in Aliağa İlçesi'nde bulunan tarihi Kyme Antik Kenti'ne sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. Kazı ekibi başkanı arkeolog Antonio La Marca, MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ı ziyaret ederek çalışmalara verdiği desteğe teşekkür etti.

 

MÖ 1100 yılında kurulan ve Aiolis şehirlerinin başkenti konumunda olan Kyme Antik Kenti'nde Calabria Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arkeolog Antonio La Marca başkanlığında yürütülen çalışmaların bu sezonki bölümü sona erdi. Prof. Dr. Antonio La Marca, Türkiye'den ayrılmadan önce MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ı ziyaret etti. Kyme Antik Kentine ulaşan patika yolda yapılan iyileştirme çalışmaları ve desteklerinden dolayı Başkan Acar'a teşekkür etti.
 
2015 dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Antonio La Marca, İtalyan kazı ekiplerince yaklaşık 30 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarının kamulaştırma sorunu nedeniyle son birkaç yıldır durma noktasına geldiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda kazı çalışması yapamadıklarını, ancak boşa geçen zamanı verimli kullanmak adına çıkarılan eserler üzerinde restorasyon ve temizlik çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaklaşık 3500 yıllık tarihe sahip Kyme Antik Kenti'nde kazıların sürdürülmesi adına Aliağa Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın birlikte hareket ederek, bölgede kamulaştırma için girişimlerde bulunulması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. La Marca, Kyme'de agora ve sütunlu cadde gibi alanların yanı sıra kentin amfi tiyatrosu tamamen gün ışığına çıkarılmayı beklediğini sözlerine ekledi.
 
Kazıların sürmesi için yasal çerçevede üzerine düşen görevi yapacağının sözünü veren Başkan Acar, "Kyme Aliağa'nın en önemli değerlerinden biri. Olaya tarihi eserler açısından baktığımızda bizim için çok özel bir anlamı var. Aliağa'nın değeri olması açısından da apayrı bir önemi var. Biz göreve geldiğimiz günden bugüne kümenin ismini duyurmak adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. Aliağa'ya gelen misafirlerimize Kyme'yi tanıtan objeler, tabaklar, eserler yaptırdık, kitapçıklar hazırlatıyoruz. Kültürel değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe geleceğe bakabiliriz" dedi.
 

Yayın Tarihi : 22.09.2015 : 15:10

Etiketler :     aliağa    ailois    başkent    antik kent    arkeolog       


Yorumlar

9262
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN