Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Kurban Eti 1-2 Gün Bekletilmeli''

''Kurban Eti 1-2 Gün Bekletilmeli''
Samsun’da diyetisyen Demet Sayar, kurban bayramında et tüketiminin arttığını belirterek, "Hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri fazla olduğundan tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gereklidir. Ayrıca taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir. Buzdolabında 1-2 gün bekletilmesi gerekir" dedi.

 

Medicana Samsun Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Demet Sayar, 4 gün sürecek kurban bayramı süresince aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmenin mide, kalp ve barsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara ve kilo alımına yol açabileceğini belirtti. Özellikle bayram boyunca kırmızı et tüketim miktar ve sıklığının arttığını belirten Diyetisyen Sayar, şöyle dedi:
 
"Doğru beslenme ilkeleri arasında yeterli miktarda protein tüketimi önemli yer tutmaktadır. Proteinleri hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinler olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Gün içinde toplam tüketilmesi gereken protein miktarı kişinin ağırlığına, fiziksel aktivitesine, sağlık durumuna göre değişmektedir. Hayvansal kaynaklı proteinlerin büyük bir kısmını etler oluşturmaktadır. Fakat hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri fazla olduğundan tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gereklidir. Bireye göre tüketim miktarı değişmekle beraber günde 100-150 gram tavuğun göğüs eti, hindi, yağsız dana eti, balık gibi etlerin tüketilmesi uygundur. Ayrıca etin tüketim miktar ve çeşidi kadar pişirme ve saklama koşulları da önemlidir. Yanlış uygulanan pişirme ve saklama yöntemleri sonucunda etlerde protein, vitamin ve mineral kayıpları oluşmaktadır. Etlerin yağda kavrulması ve kızartılması besin öğesi kayıplarının artmasına, fazla miktarda yağ tüketilmesine ve ileride sağlık sorunlarının oluşmasına yol açabilmektedir."
 
Etlerin buğulama, ızgara, haşlama yöntemleriyle pişirilip, tüketilmesinin sağlık açısından daha yararlı olacağını ifade eden diyetisyen Demet Sayar, şöyle devam etti:
 
"Kesilen etler hemen tüketilmemelidir. Taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur, hazımsızlık yapabilir ve sert olmasından dolayı pişirilmesi zordur. Dolayısıyla buzdolabında 1-2 gün bekletilmiş etin tüketilmesi önerilmektedir. Etlerin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması ile besin öğelerinin kayıpları en aza indirilmiş olur, hem de mikroorganizmaların çoğalması engellenmiş olur. Buzdolabında 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilmektedirler."

Yayın Tarihi : 22.09.2015 : 12:04

Etiketler : Diyetisyen    Sayar    Kurban    Eti    -    Gün    Bekletilmeli    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9009
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN