Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zarar Gören Yerlerde İnceleme Yaptı

Zarar Gören Yerlerde İnceleme Yaptı
İzmir Valisi Mustafa Toprak, büyükşehirden önce belde olan Ödemiş İlçesi'ne bağlı Kaymakcı ve Çaylı mahallelerinde, sağanak sonrası dere taşkınıyla birlikte zarar gören yerlerde inceleme yaptı.

 

Geçen pazar günü saat 20.00'de, Kaymakçı ile Çaylı mahallelerinde gök gürültülü sağanak yağmur başladı. Yaklaşık 45 dakika etkili olan sağanak yağmur Kaymakçı Deresi'ni taşırdı. Kaymakcı ve Çaylı mahallelerinde zemin katta kalan çok sayıda ev ve işyeri ile ahırlar suyla dolup taştı. Yollar, sokaklar, caddeler ve ekili tarım arazileri sular altında kaldı. İhbar üzerine belediye ekipleri, her iki mahalleye hareket etti. Yağmurun dinmesi ve ekiplerin çalışmasıyla her iki mahallede de yaşam normale döndü. Dün (pazartesi) yapılan incelemede; 500 dönümlük alanda ekili patates ve salatalık tarlalarının zarar gördüğü ayrıca biri Çaylı'da üçü Kaymakçı'da dört evin kullanılamaz hale geldiği belirlendi. Bazı üreticiler tarafından kuruması için bezlerin üzerinde arazilere bırakılan incirin de yağmur sularından olumsuz etkilendiği kaydedildi. 
 
Zarar gören bölgelerde inceleme yapmak için İzmir Valisi Mustafa Toprak ve CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, dün Ödemiş'e geldi. Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkan Vekili Halil Deveci ve İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal; Vali Toprak'a sel sonrası kente hakkında bilgi verdi. 
 
Ardından açıklama yapan Vali Toprak, "Bazı vatandaşımızın kendi evlerinde kalamayacakları tespit edildi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın ve Ödemiş Belediyesi'nin imkanlarıyla bu kişilere yardımcı olunacak. Baskının yaşandığı yerlerdeki sular, İZSU ve itfaiyemiz aracılığıyla boşaltıldı. Sokaklar ve caddeler temizleniyor. Tahrip olan tarım arazilerinde patates ve salatalık gibi ürünlerin bir ön tespiti yapılıyor. Ön tespitten sonra detaylı tespite giriliyor. Bu ön tespitte, 500 dekarlık bir alanın olumsuz yönde etkilendiği görüldü. Kaymakçı, Uzundere, Çaylı da meydana gelen zararlar ciddi bir şekilde incelenecek. DSİ, bayramdan sonra iş makineleriyle buraya gelecekler. Zaten İZSU da çalışmalarını sürdürüyor. Bundan sonra meydana gelebilecek afetler için ne gibi tedbirler alacağız, bunların tespiti yapılacak. Bu bize bir derstir. Ancak can kaybı olmaması sevindirici bir olaydır. Özellikle ev eşyaları zarar gören insanlarımıza Sosyal Yardımlaşmadan ne gibi yardım yapabileceğimizin tespiti yapılacak. Yasa gereği yardıma muhtaç olan çiftçilerimizin de borçlarının ertelenmesi gibi konuları da devletimiz inceleyerek gerekeni yapacaktır" dedi.
 
Zarar gören vatandaşlarla ayrıca görüşen CHP'li Milletvekili Sındır da konuyu TBMM'ne taşıyacağını, mazgallarla kapatılmasında yanlışlıklar olduğunu belirtti.
 
 

Yayın Tarihi : 22.09.2015 : 10:52

Etiketler : ödemiş    sağanak    yağış    inceleme    toprak    vali   


Yorumlar

3363
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN