Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kurban Bayramı Sucuğu İçin İthal Bağırsak

Kurban Bayramı Sucuğu İçin İthal Bağırsak
Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, baharat, sarımsak ve bağırsak satışları canlandı. Bu arada, Hindistan ve Pakistan’dan getirilen ithal bağırsaklar da piyasaya çıktı.

 

Baharat satıcılarından Ahmet Ertunç, Kurban Bayramı’nda bazı evlerde geleneksel yöntemlerle sucuk ve pastırma üretimi yapıldığını, bu nedenle bayram öncesi satışların artmaya başladığını anlattı. Kayseri deyince akla önce sucuk ve pastırmanın geldiğini belirten Ertunç, kullanılacak baharatın cins ve kalitesinin önemli olduğunu belirterek şöyle dedi:
 
"Kayseri’de birçok aile geleneksel olarak kendi tüketimi için sucuk ve az miktarda pastırma üretimi yapmaktadır. Sucuk ve pastırma üretiminde kullanılacak baharatın kalite ve tuz miktarı çok önemlidir. 10 kilo kıyma için 1 kilo toz biber, 1 kilo soyulmuş sarımsak, 200 gram kimyon, 100 gram karışık baharat ve 200 gram çekilmiş kaya tuzu kullanılır. Biber isteğe göre çok acı veya az acılı olabilir. Hazırlanan bu karışım için de 20 metre bağırsak almak gerekir. Sucuk yapımında tuz miktarı da önemlidir. 10 kilo ete 200 gram tuz yeterlidir. Çok tuz iyi olmaz, az tuz ise sucuğun bozulmasına neden olur."
 
Ertunç, sucuğun doldurulduğu bağırsakların artık ülkemizde yeteri kadar üretilmediğini, bu nedenle Hindistan ve Pakistan’dan ithal edilen bağırsakları sattıklarını, 10 kilo et için gerekli baharat, sarımsak ve bağırsağın yaklaşık 35-45 TL’den satıldığını söyledi.
 

Yayın Tarihi : 21.09.2015 : 11:57

Etiketler : Kurban    Bayramı    Sucuğu    İçin    İthal    Bağırsak    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6873
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN