Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Aday Listelerini Kahvaltıda Çözdüler!

Aday Listelerini Kahvaltıda Çözdüler!
AK Parti'nin milletvekili listeleri üzerinde önceki geceki analizler, daha çok aday yapılan veya yapılmayan sürpriz isimler üzerinden gerçekleşti.

 

İşin perde arkasını bilenler ve son bir haftada yaşanan temasları alt alta koyanlar, listeleri farklı bir açıdan okudu. Bunun için AK Parti kongresinden bir gün önceye gitmek gerekir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, partinin MKYK’sında bulunacak isimlere yaptığı operasyon çok net. AK Parti içerisinde birçok isim de bu listenin tamamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan damgası olduğunu reddetmiyor. Ancak, ertesi gün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun durumuyla ilgili olarak yapılan yorumlar, Saray’ı bir adım geriletti.

Kulislere göre Erdoğan, Davutoğlu’nun tamamen devre dışı kaldığı yorumlarını tamir etmek istercesine ertesi sabah çok önemli bir adım attı. Erdoğan ve Davutoğlu kongrenin ertesi sabahı, pazar kahvaltısında Saray’da bir araya geldi. O kahvaltıda, MYK için düşünülen isimler birlikte müzakere edildi ve sonuçta, Davutoğlu’nun istediği isimler yakın çalışma arkadaşı oldu. Elbette, “Erdoğan’ın belirlediği MKYK’nın içinden seçilen MYK’da Davutoğlu ne kadar tercih yapabilirdi” diyenler olabilir. Ancak bu listede, Davutoğlu’nun yakın çalışmak istemeyeceği isimler vardı. Hatta Davutoğlu, Teşkilat Başkanlığı ve Seçim İşleri Başkanlığı gibi önemli görevlere istemediği isimleri açıkça söyleyerek, görevlendirmenin istediği gibi olmasını sağladı. Kulislerde, Saray’la yumuşamanın o sabah kahvaltıda sağlandığı anlatılıyor. Erdoğan’ın daha sonra Davutoğlu’nun koluna girerek uğurladığı da anlatılanlar arasında.
 
ARKADAŞLAR LİSTEDE
 
İlişkilerin onarılması yönünde ikinci adımın, milletvekili listelerinde atıldığı belirtiliyor. Parti içinde, MKYK operasyonunun ardından Davutoğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından bir tek ismin bile listelere girmeyeceğini söyleyenler yanıldı. Davutoğlu, yakın çalışma arkadaşlarının tamamını milletvekili listelerine koydurdu ve kritik yerlerde istemediği isimlere de geçit vermedi. Listelerin verileceği cuma gününden bir gece önce Ak Parti Seçim İşleri Başkanı bekir bozdağ ve Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’ın listeyi Saray’a götüren isimler olduğu da kulislere yansıdı. Bir genel başkanın, milletvekili listesindeki hâkimiyetinin bununla sınırlı olması, siyasette eleştiri konusu yapılabilir. Ancak AK Parti’nin dengelerini ve Tayyip Erdoğan faktörünü bilenler, atılan bu iki adımı ‘gönül alma’ operasyonu olarak değerlendiriyorlar. Hatta partide, Cumhurbaşkanı’nın biraz sert gittiğini fark edip geri adım attı diyenler de bulunuyor. Seçime giderayak, yara almış bir genel başkanın varlığı da milimetrik oy hesabı yapan partide taşınabilir bir durum olmasa gerek.

Yayın Tarihi : 20.09.2015 : 10:59


Yorumlar

5456
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN