Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


O Dereye Balıklar Geri Döndü

O Dereye Balıklar Geri Döndü
Kadıköy’de yıllardır ıslah çalışması yapılmadığı için zehir ve koku saçan Kurbağalıdere’de yaklaşık iki ay önce başlayan ıslah çalışmaları sonuç vermeye başladı. Daha önce kirliliğinden,kokusundan yanına yaklaşılamayan, teknelerin saplandığı siyah köpüren çamur görüntüsündeki  Kurbağalıdere,  bugün mavi rengine kavuştu, kıyıları ise yavru balıklarla doldu.

 

DERE ALARM VERMİŞTİ  
 
Fenerbahçe’de bulunan Kurbağalıdere, Temmuz ayı sonunda yaydığı aşırı koku ve simsiyah suyu e kirliliğiyle alarm vermişti. Kadıköylülerin duruma tepki vermesi üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler derede geniş çaplı ıslah çalışması başlatmıştı. Yapılan ıslah çalışmalarında ilk önce derenin ağzında biriken tonlarca çamur, vinçlerle çıkarılarak dereye temiz su girişi hızlandırılmıştı. Ayrıca borular döşenerek derenin içine temiz deniz suyu pompalanmaya başlanmıştı. Ancak  dereden çıkarılan zehirli çamurların Marmara Denizi’ne dökülmesi çevrecilerin tepkisini çekmişti.
 
DERENİN RENGİ SİYAHTAN MAVİYE DÖNDÜ
 
Kurbağalıdere’nin sadece denize döküldüğü yerde değil arka kısımlarından da devam eden ıslah çalışmaları yaklaşık iki ay sonra karşılığını vermeye başladı. Derenin girişinde teknelerin bağlı olduğu bölümde daha önce siyaha bürünen derenin rengi, maviye dönmeye başladı. Derenin altından gelen hava kabarcıklarında ise büyük bir azalma var.
 
BALIKLAR DEREYE GERİ DÖNDÜ
 
Kurbağalıdere’ye yapılan ıslah çalışmalarının ardından balıklar da geri döndü. Bugün derenin girişindeki kıyılar yavru balık dolu. Çoğunluğunu kefallerin oluşturduğu balık grupları arasında lüfer yavrularının da bulunduğu belirtildi. Dereden gelen kötü kokular ise artık yok denecek kadar az.
 
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
 
Islah çalışmaların özellikle derenin arka kısımlardında devam ettiği belirtilirken, Kurbağlıdere’nin aşırı yağmur yaydığı günlerde taşması ve çevreye zarar vermesinin Islah çalışmaları sonucunda ortadan kalkakacağı belirtildi.

Yayın Tarihi : 20.09.2015 : 09:45

Etiketler : O    Dereye    Balıklar    Geri    Döndü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3029
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN