Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Oktoberfest Münih’te Başladı

Oktoberfest Münih’te Başladı
Almanya’nın Münih kentinde geleneksel Oktoberfest (Ekim Bayramı) veya diğer adıyla Bira Festivali başladı. Bu yıl 182. kez düzenlenen, Dünya’nın en büyük açık hava halk panayırı, bugün saat tam 12.00’de Belediye Başkanı Dieter Reiter’in 200 litrelik bira fıçısına tahta çekiçle musluk çakıp , Bavyera lehçesiyle “Çakıldı” demesiyle başladı.

 

Belediye Başkanı Reiter, gelenek gereği ilk birayı Başbakan Horst Seehofer’e sundu. Bu seronomide, belediye başkanının musluğu kaç vuruşta fıçıya çaktığı geleneksel olarak çok önemli. Bu iş için festival öncesi özel bir kurs alan Reiter, bu yıl iki vuruşta musluğu çakmayı başardı.
 
BİRACILARIN GELENEKSEL YÜRÜYÜŞÜ
 
Festivalin başlaması öncesi bira üreticilerinin geleneksel bandolu yürüyüşleri büyük ilgi gördü. Bira festivali resmi açılışı öncesi tarihi bira üreticileri yürüyüşünde özel süslenmiş faytonlar binen politikacılar ve sanatçılar halkı selamladı. Bavyera Başbakanı Horst Seehofer, Münih Eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth ilk dikkati çekenler arasındaydı.
 
DÜNYANIN HER YERİNDEN BİRA TURİSTLERİ
 
3 Ekim’e kadar sürecek bira festivali boyunca kentte yaklaşık 7 milyon turist bekleniyor. Bugünkü geleneksel açılış töreni için Dünyanın her yerinden gelen turistlerin yanı sıra Türkiye’den özel gelenler de dikkati çekti. Bu yıl da en az 7 milyon litre bira içilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 6,3 milyon ziyaretçi 7,7 milyon litre bira içmişti. Bu yıl yaklaşık bir litre olan bir “Mass” biranın fiyatı 10,10 ile 10,40 euro (34 ile36 TL) arası belirlendi. Biradaki alkol oranı ortalama olarak yüzde beş olurken, en fazla alkol oranı yüzde 6,3 ile Hofbraeu birasında bulunuyor.
 
SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
 
Son günlerde mültecilerin Münih’e akımıyla yoğun bir çalışma içerisinde olan Münih Emniyet Müdürlüğü, Oktoberfest’te de en üst düzeyde güvenliği sağlamak için çevre eyaletlerden polisler getirtti. Ayrıca, çok sayıda İtalyan ve Fransız’ın şenlikte sık sık olay çıkartması nedeniyle festival boyunca İtalyan, Fransız ve İsviçreli polisler de destek görevi üstleniyor.

Yayın Tarihi : 19.09.2015 : 17:10

Etiketler : Oktoberfest    Münihte    Başladı    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5864
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN