Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Eğitim Kalkınmanın Temelidir''

''Eğitim Kalkınmanın Temelidir''
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta katıldığı özel bir kolej açılışında, "İnsani kalkınma hedefimizin temeli eğitimden geçmektedir. Eğitim uzun vadeli geleceğe olan yatırımdır. Eğitim kalkınmanın temelidir" dedi.

 

 
TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, bazı açılışlara ve programlara katılmak üzere öğle saatlerinde karayolu ile memleketi Sivas’a geldi. Meclis Başkanı Yılmaz, ilk olarak özel bir kolejin açılışına katıldı. Açılışa Yılmaz’ın yanı sıra Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekili Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın ve bazı protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, eğitimin önemine değindi.
 
"EĞİTİM KALKINMANIN TEMELİDİR"
 
Meclis Başkanı Yılmaz, 55 derslikli okulun hayırlı olmasını dileyerek şöyle konuştu:
 
"İnanıyorum ki diğer eğitim kurumlarımız gibi bu eğitim kurumumuzda gençlerimizin eğitim kalitesini yükseltecek. Başta Sivas olmak üzere ülkemizin istikbaline büyük katkılar sağlayacaktır. İnsani kalkınma hedefimizin temeli eğitimden geçmektedir. Eğitim uzun vadeli geleceğe olan yatırımdır. Eğitim insanımızın yaşam kalitesini yükselten, ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünya ile rekabet edebilir donanıma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreçtir. Eğitim kalkınmanın temelidir. Bu nedenle eğitimin fiziki ve teknolojik altyapı yatırımını, geçmişle mukayese edilemeyecek orandan iyileştirip geliştirdik. Tüm bireylerin eğitime erişiminin sağlanması, fırsat eşitliğinin sağlanması, ders müfredatlarının çağdaş hale getirilmesi ve eğitimde insan kaynaklarının nicelik, nitelik ve bölgesel dağılımında büyük adımlar attık. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Taşımalı eğitimi başlattık. Ve yaklaşık 830 binin üzerinde öğrenci bu hizmetten faydalandı. Bu öğrencilerin yüzde 97’sine de öğle yemeğini ücretsiz verdik. Şartlı eğitim yardımını başlattık. Bu kapsamda 2 milyon 400 binin üzerinde öğrenci şartlı eğitimden yararlandı."
 
"HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM"
 
Meclis Başkanı Yılmaz, cumhuriyetin ilanı ile birlikte eğitim ve öğretim alanında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek şöyle devam etti:
 
"Özellikle 1974’de kurulan Cumhuriyet Üniversitesi Sivas’ımızın şu anda can damarıdır. Ancak şunu unutmamamız gerekir, dünyada hiçbir ülke ve mekan medeniyet mirası bakımından bizim ülkemiz kadar şanslı ve bereketli değildir. Köklü medeniyet birikimimizden güç alarak yeni bir medeniyet öncüsü olmak için çalışıyoruz. Aynı şekilde özellikle son yıllarda iç gerilimler yaşayan kültür coğrafyamızda birlik ve barış ortamımızın tesisinide yine eğitimle barışa döndürebiliriz. Her şeyin başı sağlık denir ama sağlığa gidebilmek için, sağlığı da koruyabilmek için her şeyin başı eğitimi desek doğru olur. Onsuz bir yere varabilmek mümkün değildir. İlimden gidilmeyen yolun sonu da karanlıktır. Özellikle kadınlarımızın, engelli vatandaşlarımızın en iyi şekilde eğitim almaları önceliklerimiz arasında. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, çağın gerekleri ile donatılsın ki başkalarıyla rekabet edebilsin. Ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkabilelim. Bu amaçla ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünyayla rekabet edebilir donanıma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreç olarak eğitimi, insani kalkınmamızın odağına yerleştiriyoruz. 2023 hedefleri doğrultusunda, temel hedefimiz insan odaklı kalkınmadır. Genel bütçede son yılda eğitime ayrılan payı gittikçe arttırıyoruz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımıza ne kadar iyi eğitim verilirse Türkiye o kadar kalkınır, sorunlar azalır. Bizim öncelikli görevimiz bize emanet edilen çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmektedir. Milli Eğitim temel kanununda eğitimin amacı Türk milletini milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini ve milletini seven ve daima yücelten ve bunu da dünyayla bütünleştiren gençler yetiştirmek olduğu belirtilmektedir. Bir taraftan kültür ve medeniyet değerlerimizle haklı olarak iftihar edeceğiz, diğer taraftan da gençlerimizi bu değerlerle donatacağız."
 
Meclis Başkanı Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra binanın açılışını gerçekleştirerek okulu gezdi.

Yayın Tarihi : 19.09.2015 : 15:24

Etiketler : Tbmm    Başkanı    Yılmaz    Eğitim    Kalkınmanın    Temelidir    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9700
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN