Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Salatalık Tüketmek İçin 10 Sebep!

Salatalık Tüketmek İçin 10 Sebep!
Salatalık deyip geçmeyin.. Bakın neler neler yapıyormuş kendisi vücudumuza..

 

1- Vücudun su ihtiyacını canlandırır
 
Eğer yeterli su tüketimi için fazlasıyla meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız yüzde 90’ı sudan oluşan taze bir salatalık yemelisiniz. Böylece su kaybınızı telafi edebilirsiniz.
 
 
2- Vücudun iç ve dış ısısını düzenler
 
Salatalık tüketmek, mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlar. Ve eğer güneş yanıklarınız varsa, cildinize uygulayacağınız salatalıkla bunu çözebilirsiniz.
 
3-Toksinleri ortadan kaldırır
 
Salatalığın içinde bulunan su, atık ürünleri vücut dışına atmaya yarayan sanal bir süpürge gibi davranır. Düzenli yenildiği takdirde salatalığın böbrek taşlarını eritebildiği bilinmektedir.
 
 
4- Günlük vitamin ihtiyacını karşılar
 
Vücudun bir gün içinde ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğu salatalıkta bulunmaktadır. A vitamini, B vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendiren, sizi canlı ve enerjik tutmaya yarayan C vitaminini içerir. Salatalığın etkilerin daha da güçlendirmek isterseniz ıspanak ve havuç ile blenderden geçirerek yeşil bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ancak kabuklarını sakın soymayın çünkü kabuklarında günlük önerilen miktarın %12’si kadar C vitamini bulunmaktadır.
 
 
5- Cilt dostu mineraller sağlar
 
Salatalık potasyum, magnezyum ve silikon açısından zengindir. Bu nedenle birçok güzellik merkezinde kullanılan ürünler genellikle salatalık bazlıdır.
 
 
6- Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur
 
İçeriğindeki düşük kalori ve su fazlalığı nedeniyle, kilo vermek isteyenler için ideal bir ara öğün kaynağıdır. Eğer salatalık en sevdiğiniz yiyecek değilse, ince ince dilimleyip yağsız yoğurda batırarak yemeyi deneyebilirsiniz. Salatalık yemek çeneniz için iyi bir egzersiz sağlar ve içerisindeki lifler sindirime yardımcı olur. Kronik kabızlıkta günlük salatalık tüketiminin yararlı olduğu bilinmektedir.
 
 
7- Gözleri canlandırır
 
Şişmiş gözler üzerine salatalık dilimleri koymak bir güzellik klişesi gibi görünebilir ancak gerçekten de içeriğindeki anti-inflamatuar özellikler nedeniyle gözaltı torbaları ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur.
 
8- Kanserle savaşır
 
Salatalığın secoisolariciresinol, lariciresinol ve pinoresinol içerdiği bilinmektedir. Bu üç linganın yumurtalık, göğüs, prostat ve rahim kanseri gibi birçok kanser türlerinin riskini düşürmesi ile güçlü bir bağlantısı vardır.
 
9- Diyabeti tedavi eder, kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler
 
Salatalık suyunda, diyabetik hastalar için faydalı olduğu bilinen, insülin üretebilmek için pankreas hücreleri tarafından ihtiyaca duyulan bir hormon bulunmaktadır. Araştırmacılar salatalıkta bulunan, sterol adı verilen bir bileşiğin kolesterol seviyelerini azalttığını belirtmiştir. Salatalık fazla miktarda lif, potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu besinler kan basıncını düzenlemek için etkili bir çalışma yürütürler.
 
 
10- Ağız sağlığını korur
 
Salatalık suyu, hastalıklı diş etlerini iyileştirir ve yeniler.
 
Kaynak: pembelist.com 
 

Yayın Tarihi : 19.09.2015 : 10:35


Yorumlar

4347
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN