Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Azarnegari' Art350'de

'Azarnegari' Art350'de
Ahad Saadi'nin 'Azarnegari' sergisi 31 Ekim'e kadar İstanbul Art350'de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Ahad Saadi, Tebriz şehrinin halı ve kumaş tacirlerinden olan babasına işinde eşlik edermiş. Bir gün, Saadi, evlerinde ateşle oynadığı sırada ateşin annesinin kumaşları üzerine düşüp yakarak birbirine yapıştığını keşfetmesiyle Azarnegari sanatının ilk planlarını oluşturmaya başlamış. 2011 yılında üniversitenin grafik bölümüne giren sanatçı, bölümden istediği verimi alamayınca sanat alanında kendi kendisini yetiştirmiştir ve özellikle İran’ın eski kültüründen tezhip ve minyatür desenlerinden ilham olarak modern resimler yapmıştır.
 
İran sanatından ilham alan Saadi, tamamen kendi hislerinden ve bu sanatların derinliğinden beslenerek doğa, felsefe, sevgi odaklı, evrenle ve insanla doğrudan bağ oluşturan eserler ortaya koymuştur. Bu işlerde, evrimi, insanın aşk ve sevgi aracılığıyla kazandığı hayat enerjisini birleştirerek insanın doğayla ilişkisinin önemine de değinmektedir.
 
Ahad Saadi, Azarnegari tekniğiyle, İran’ın mistik ve felsefi yönlerinden beslenerek gerçekleştirdiği katmanlı, çok dokulu yeni eserlerini ART350’de izleyiciyle buluşturmaktadır. Sanatçı, bu teknikle çağdaş tezhip, minyatür, çağdaş hat, modern resim ve heykel alanlarında çalışmaktadır.

Yayın Tarihi : 19.09.2015 : 10:25

Etiketler : Azarnegari    İstanbul Art350    Ahad Saadi    Tebriz şehri    sanat    İran    mistik ve felsefi yönler    İran sanatı    Azarnegari tekniği    eser    sanatçı   


Yorumlar

6171
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN