Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bayram Tatili İçin Kaza Uyarısı

Bayram Tatili İçin Kaza Uyarısı
Kurban Bayramı tatilininin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte ülke genelinde yaşanabilecek olası trafik kazalarına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’de 2010-2014 yıllarındaki dini bayram tatilleri sırasında toplam 863 kişinin, geçen Ramazan Bayramı’nda da 74 kişi yaşamını yitirdiğini belirterek, sürücülere dikkatli olmaları, trafik sigortalarını da yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 

 
Trafiğe çıkan araç sayısının artması ve dikkatsizlik nedeniyle, bayram tatillerinde trafik kazalarında artış yaşandığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, “Ülkemizde yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda binlerce kişi yaşamını yitirirken 10 binlerce kişi de yaralanıyor. Kazalar, yıllık 4 milyar dolar zarara neden oluyor. Trafikteki 19 milyon 407 bin 326 aracın yüzde 19’unun zorunlu trafik sigortası poliçesi yok. Trafik Sigortası, kazalar nedeniyle yaşanan can kayıplarında geride kalanlara, sakat kalanlara üst limiti 290 bin TL’ye kadar tazminat ödüyor ve yaralananların tedavi masrafları için de bir güvence oluşturuyor. Sigorta olmadığında bu miktar, kusurlu sürücünün cebinden çıkıyor. Oysa ortalama 424 TL ödeyerek tazminat ödeme riskinden kurtulabilmek mümkün" dedi.
 
YILDA 1 MİLYONUN ÜZERİNDE KAZA
 
2014’te Türkiye’deki karayolu ağında toplam 1 milyon 199 bin 10 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 30 bin 498 adedi maddi hasarlı 168 bin 512’si ise ölümlü yaralanmalı trafik kazası oldu. Trafik kazalarında 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken 285 bin 59 kişi ise yaralandı. Türkiye’de 2014 yılında meydana gelen 168 bin 512 ölümlü yaralanmalı kazanın aylara göre dağılımına bakıldığında, Ağustos yüzde 10.8 ile en fazla kazanın meydana geldiği ay, Şubat ise yüzde 6 ile en az kazanın meydana geldiği ay oldu. 2015 yılında da kazalar hız kesmedi. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, ilk 7 ayda meydana gelen yaklaşık 100 bin yaralamalı ve ölümlü kazada, 2 bin 39 kişi yaşamını yitirirken 168 bin 1 kişi ise yaralandı. İzmir’de ise aynı dönemde 17 kişi kazalarda yaşamını yitirirken bin 593 kişi ise yaralandı. En fazla ölümlü kaza ise 27 kişinin yaşamını yitirdiği Manisa’da meydana geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı verilerine göre ise bayram süresince meydana gelen trafik kazalarının yüzde 52’si, 12.00-16.00 saatleri arasında meydana geldi. Can kaybının en fazla olduğu trafik kazaları ise bayram tatilinin ilk ve son gününde yaşandı.
 
SİGORTASIZLIK ORANI YÜKSEK
 
Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, bu kadar çok kazanın yaşandığı bir ülkede, ekonomik zararın telafisi için Zorunlu Trafik Sigortası’nın önemine dikkat çekerek, “Rakamlar incelendiğinde dikkat çeken konu, sigortasızlık. Verilere göre, sigortasını yaptırmayan sürücülerin oranı, bazı illerde yüzde 30’un üstüne çıkıyor. Özellikle yüzde 60.57 sigortasızlık oranı ile motosiklet, yüzde 32.10 ile traktör, yüzde 21.81 ile otobüs ve yüzde 19.30 ile kamyonlar dikkat çekiyor" dedi.
 
SİGORTANIN ÖNEMİ KAZADAN SONRA ORTAYA ÇIKIYOR
 
Özgürel, “Poliçenin asıl önemi, kaza olduğunda araç sahibi ve kusurlu sürücüsünü 100 binlerce TL tazminat külfetinden korumasıyla ortaya çıkıyor. Ölüm halinde, kişinin yakınlarının, sigorta şirketinden, destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkı var. Ayrıca trafik kazasında yaralanan kusurlu sürücüler hariç, herkes, istediği özel veya devlet hastanesinde her türlü ameliyat ve tedavi hizmetini belirlenen üst limite kadar hiçbir ücret ödemeden alabilir. Maluliyet halinde de maluliyet tazminatı alma hakkı var. Aracın Zorunlu Trafik Sigortası yoksa veya araç çalıntı ise ya da aracın poliçesini düzenleyen şirket iflas etmişse bu haklar alınamıyor. Ancak Güvence Hesabı, yaptığı ödemeyi, poliçe yaptırmayan araç sahibi veya sürücüye rücu ederek talep ediyor" diye konuştu.
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre, 2015 yılında yurt genelinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında 739 bin 854 kaza tespit tutanağı düzenlenirken en çok tutanak düzenlenen illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir geliyor, listenin sonunda ise Hakkari, Ardahan ve Tunceli bulunuyor. 2015 Haziran rakamlarına göre, trafiğe kayıtlı 19 milyon 407 bin 326 aracın, yüzde 19’u olan 3 milyon 716 bin 371’inin Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi bulunmuyor. Sigortasızlık oranlarında ise yüzde 33.55 ile Şanlıurfa, yüzde 31.68 ile Karaman ve yüzde 31.64 ile Kars ilk üçte yer alıyor.
 
Sigortalılık oranları en yüksek iller ise İstanbul, Bingöl ve Trabzon. Araç sayısı en çok olan illerde ise İstanbul yüzde 7.96, Ankara 11.14, İzmir ise 20.62 yüzde sigortasızlık oranına sahip.

Yayın Tarihi : 18.09.2015 : 12:25

Etiketler : Bayram    Tatili    İçin    Kaza    Uyarısı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4150
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN