Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sığınmacıların Umutlu Bekleyişi

Sığınmacıların Umutlu Bekleyişi
Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye gitmek isteyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 Suriyeli sığınmacı, polis tarafından zeytinlik ve yol kenarından toplanarak getirildikleri Balıkesir’in Ayvalık İlçesi otogarında bekletiliyor. Otogardaki bazı firma yetkilileri ile vatandaşların insani yardımda bulunduğu Suriyeliler, kendilerinin Türkiye’de en iyi şekilde ağırladıklarını söyleyip, ’Seni seviyoruz Türkiye’ sloganı attı.

 

 
Ülkelerindeki yıllardır süren savaşlar nedeniyle açlık ve sefaletten kurtulup, daha rahat bir yaşam umuduyla yasa dışı yollardan bir Avrupa Birliği ülkelerine geçmeye çalışan Suriyeliler’in Ege Denizi’ndeki umuda yolculukları büyük çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Bunun üzerine rota değiştirip, karayoluyla Yunanistan’a geçmek isteyen kaçaklar Edirne’ye ulaşmak için yollara düştü. Suriyeliler başta olmak üzere Iran, Irak ve Afganistan uyruklu göçmenler, güzergahları üzerindeki bu uzun yolcuklarında Ayvalık’ta yol kenarları ve zeytinliklerde dinlenip, konaklıyor. Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü, buralarda beklerken ve ölümü göze alarak denizyoluyla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek için sahilde hazırlık yaparken yakaladıkları, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmeni ilçedeki otogarın üst katında bekletiyor. Çoğu çıktıkları umut yolculuğunda günlerdir evlerinden uzak olduklarını ve sıcak havada banyo yapamadıkları için ter koktuklarını belirten göçmenler, diğer müşterilerin rahatsız olmaması için otobüs firmalarının kendilerine bilet satmadığını ileri sürdü. Türkiye’de sığınmacı olduğuna dair elinde belgesi olanlara ise polis yardımcı olup bilet alarak İstanbul’a dönmelerini sağlıyor. Otogarda perişan halde yerde yatarak bekleyişini sürdüren göçmenlere, otogardaki firmaların yetkilileri ve yardımsever vatandaşlar, yiyecek, su ve giyecek gibi insani yardımda bulunuyor.
 
Hedeflerinin Yunanistan üzerinden Almanya’ya ulaşmak olduğunu belirten göçmenler, Türkiye’nin kendilerine çok iyi ev sahipliği yaptığını belirtip, aynı duyarlılığı diğer Avrupa ülkelerinden de beklediklerini söyleyerek, ’Seni Seviyoruz Türkiye’ dile bağırdı.

Yayın Tarihi : 18.09.2015 : 11:17

Etiketler : Sığınmacıların    Ayvalık    Otogarında    Umutlu    Bekleyişi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4156
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN