Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sığınmacılar Kamplara Gönderildi

Sığınmacılar Kamplara Gönderildi
Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde balıkçı teknesiyle İtalya’ya kaçmak isterken Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalanan Suriyeli 255 sığınmacı, Mersin’deki kamplara gönderildi.

 

 
Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı ekipleri, ihbar üzerine dün Manavgat açıklarında Suriyeli sığınmacıları taşıyan tekneyi takibe aldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 3 bot, balıkçı teknesini akşam saatlerinde çevirerek ’dur’ ihtarında bulundu. İhtara uymayan tekne, uzun süren çalışmanın ardından durduruldu. Çalışmalara Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 1 helikopter de havadan destek verdi. Teknede aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu Suriyeli 255 sığınmacı yakalandı. Tekne, içindeki sığınmacılarla beraber Manavgat Irmağı’ndaki bir tersaneye getirildi. Burada tekneden indirilerek üst aramaları yapılan sığınmacılar, jandarma tarafından kayıtları yapıldıktan sonra otobüslerle Manavgat Atatürk Stadyumu’na nakledildi. Jandarma, sığınmacıların yanında taşıdığı çok sayıda can yeleği ve çuvalla taşıdıkları şişme botlara el koydu. Kaçakların, Manavgat Irmağı’ndan dün saat 04.30 sıralarında tekneye bindirildiği, İtalya’ya gitmek üzere denize açıldıkları belirtildi.
 
’TEKNEMİZ ALABORA OLACAKTI’
 
Manavgat Atatürk Stadyumu’nda bekleyen 86’sı çocuk, 64’ü kadın 255 sığınmacıya Manavgat Belediyesi tarafından karton bardakta çorba dağıtıldı, öğle vakti ise ayran ve kumanya verildi. Suriyeli sığınmacıların arasında bulunan engelli Reşad Maskale, tekneyle İtalya’ya gitmek isterken Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandıklarını söyledi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 3 bot ve 1 helikopterle teknelerinin etrafını sardığını ve alabora tehlikesi geçirdiklerini ileri süren Reşad, "Türkiye’de yaşam şartlarımız çok iyi değil. Türkiye’deki hükümet çok iyi, bize kapılarını açtı. Ancak Türk vatandaşları bize kötü davranıyor. Biz Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Teknemiz riskli değildi, batma tehlikemiz de yoktu, yiyeceğimiz, içeceğimiz de vardı. Ama bizi denizde yakalayarak buraya getirdiler" dedi.
 
KİŞİ BAŞI 4 BİN DOLAR
 
Bazı sığınmacılar da İtalya’ya gitmek için kişi başı 4 bin dolar verdiklerini belirtirken, yakalanıp Manavgat’a getirilmelerine tepki gösterdi. Suriyeli sığınmacıların Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı operasyonu cep telefonuyla kaydettikleri de ortaya çıktı.
 
Manavgat Kaymakamlığı’ndan alınan izinle sığınmacılar Manavgat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın sağladığı 5 otobüsle Mersin’deki kamplara gönderildi.

Yayın Tarihi : 17.09.2015 : 15:10

Etiketler : Suriyeli    Sığınmacılar    Mersindeki    Kamplara    Gönderildi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6734
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN