Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Ferguson'da Hendek Kazılmamıştı"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cizre'deki terör olayları ve alınan güvenlik önlemlerine, ABD'de siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi sonrasında yaşanan olaylardan örnek verdi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenledi.  Beştepe'de basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 1 Kasım genel seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın meydanlara inip inmeyeceğiyle ilgili soruları cevapladı. Kalın soruyu şöyle yanıtladı:
 
"Bu meydanlara inme ifadesi kodlu bir ifade haline geldi, halkın oylarıyla seçilmiş ve milletin her kesimiyle temasta olan bir Cumhurbaşkanımız var şu anda. Cumhurbaşkanımızın halkla temasının, her buluşmasının, 'Bakın, bir seçim kampanyası yürütüyor, siyasi bir faaliyetin içerisinde' gibi yansıtılmasını biz bir kere çok kasıtlı, yanlı bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Kendisi halkın içinden gelmiştir, siz onu taksicilerle çay içerken görürsünüz, bazen vatandaşlara hitap ederken görürsünüz. Böyle bir liderin bu tür eleştiriler ve değerlendirmeler var diye halkla teması kesmesini bekleyemeyiz. Halkımız seçmiştir, halkımızla iç içedir, buluşmaya görüşmeye devam edecektir. Yurt içi olur yurt dışı olabilir."
 
'ABARTILI, YALAN-YANLIŞ HABERLER'
 
İbrahim Kalın konuşmasında üst üste sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği ve operasyonların düzenlendiği Cizre'de yaşananlara da değindi. Operasyonlara yönelik eleştirilere, geçen yıl ABD'nin Ferguson kasabasında yaşananları örnek göstererek cevap verdi. Kalın, "Çok abartılı, yalan-yanlış haberleri görüyoruz, duyuyoruz. Böyle bir güvenlik zafiyetinin ortaya çıkmaması için güvenlik güçlerimiz kanunlar içerisinde gerekeni yapmıştır. Ferguson'u düşünün. Orada güvenliği sağlamak için nasıl önlem alındığını gördük ki orada hendek kazanlar, tuzak kuranlar yoktu" diye konuştu.
 
Ferguson'da Ağustos 2014'te 18 yaşındaki siyah Michael Brown silahsızken polis tarafından vurularak öldürülmüş, ardından başlayan protesto gösterileri diğer kentlere de yayılmıştı. Özellikle siyahlara yönelik polis şiddetinin protesto edildiği eylemlerde, güvenlik güçlerinin müdahaleleri tepkiye neden olmuştu.
 
İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR
 
İbraim Kalın ayrıca, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırılarını da değerlendirdi. Kalın, "Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi ateşle oynamaktır. İsrail şu anda ateşle oynuyor" dedi.
 
"Mescid-i Aksa Külliyesi içerisindeki bölüme Müslümanların girişini engelleyen İsrail askerleri, maalesef onlarca kişinin de yaralanmasına neden oldu. Bunun amacının ne olduğunu biliyoruz. El-Halil kentinde Hz. İbrahim Cami'nde yaptıkları gibi Mescid-i Aksa'nın da belli bölümlerini zamansal ve mekansal olarak taksim etmeye çalışmaktadır İsrail yönetimi. Böylece oraya aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin girmesini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bunlar yapılırken İsrail askerlerinin koruması altında kirli postallarıyla Mescid-i Aksa'nın pak topraklarına, halılarına, camilerine ayak basmalarını şiddetle kınıyoruz."
 
'NOKTA'NIN KAPAĞI: HAKARETİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SAYMAK'
 
Nokta Dergisi kapağında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir fotoğrafı şehit cenazesinde selfie çeker gibi montajlanmıştı. Nokta dergisinin bu haftaki sayısı, ''Cumhurbaşkanı'na hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle toplatılmıştı. Kalın bununla ilgili şunları söyledi:
 
"Cumhurbaşkanına hakareti basın özgürlüğü saymak dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Asla ifade özgürlüğü ile ilişkilendirilemez. Terörle mücadele sürecinden geçiyoruz. Hakaret, terör örgütünün doğrudan ya da dolaylı propagandasını yapmak, ifade özgürlüğüyle ilişkilendirilemez. Küçük siyasi hesaplarla Cumhurbaşkanlığı'na saldırmak siyaset değildir. Şahsına veya ailesine saldırmak gazetecilik değildir, başka bir şeydir. Her gün Cumhurbaşkanlığı makamına saldırarak, bunları kimse basın özgürlüğü olarak adlandırmasın. Eleştiriyle ilgili hiçbir sorunumuz yok. Kişilik cinayetine, kimlik suikastına yönelmeden eleştiri yapabilirsiniz. Her türlü görüş ifade edilebilir. Türkiye'de ciddi bir tartışma ortamı var. Ama bazen öyle şeylerle karşı karşıya kalıyoruz ki teröristle, onunla mücadele edenin aynı kefeye konulduğu şeyler görüyoruz.  Bu süreçte herkesin üzerine görev düşmektedir."
 
IŞİD İLE MÜCADELE
 
Kalın ayrıca IŞİD ile mücadele konusunda da bilgiler verdi. 500 kişinin gözaltına alındığını ve 20 bin kişinin ülkeye girişine yasak getirildiğini söyleyen Kalın, 2 bin kişinin de sınır dışı edildiğini belirtti.
 

Yayın Tarihi : 15.09.2015 : 18:00

Etiketler : cumhurbaşkanlığı    sözcü    ibrahim kalın    bentv    kanalben   


Yorumlar

4320
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN