Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akıncı, Nuland’ı Kabul Etti

Akıncı, Nuland’ı Kabul Etti
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın Avrasya ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ı kabul etti. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen kabulde açıklama yapılmadı.

 

Kabulün ardından basına kısa açıklama yapan Nuland, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, devam eden müzakerelerin olumlu sonuçlanacağı konusunda ümitli olduklarını, her iki liderin bir çözüme ulaşılması yönünde cesur kararlar aldığına inandıklarını kaydetti. Mustafa Akıncı ile bölge özelinde de değerlendirme yaptıklarını ifade eden Nuland, adada bulunacak çözümün sadece adadaki halklar için değil, istikrara, uzlaşıya ve olumlu örneğe ihtiyacı olan bölge açısından da öneminin ele alındığını belirtti. Nuland, ABD bu süreci desteklemeye devam edecek, zorlu adımları atarken liderlere destek vermeye devam edecek. Ancak bunun Kıbrıslı bir süreç olmasını da istiyoruz dedi.
 
Görüşmede, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ve Müzakere Heyeti Üyelerinden Sertaç Güven de hazır bulundu.
 
NULAND ANASTASİADİS İLE BİR ARAYA GELDİ
 
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ardından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de bir görüşme yaptı. Nuland, Anastasiadis görüşmesinin ardımdan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin rolünün gelişme aşamasında bulunan güçlü süreci ve Kıbrıslılar için Kıbrıslılardan gelecek bir çözümü desteklemek olduğunu söyledi.
 
Anastasiadis ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Nuland, açıklamasının devamında, ABD’nin, iki liderin barış için gerçekleştirdiği sıkı çalışmadan gerçek anlamda cesaret aldığını da ifade etti. Nuland, açıklamasında Kıbrıslılar için Kıbrıslılardan gelecek bir anlaşmanın güçlü destekçilerinden olduklarını ifade eden Nuland, rollerinin gelişme aşamasında bulunan bu güçlü süreci desteklemek olduğunu söyledi ve bugün burada bunu yaptıklarını dile getirdi. ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki ikili işbirliğinin, ekonomi ve güvenlik açısından büyümekte olduğunu da söyleyen Nuland, Kıbrıs halkının tamamının bundan yararlanacağı zamanın gelmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Yayın Tarihi : 15.09.2015 : 17:43

Etiketler : Kktc    Cumhurbaşkanı    Akıncı    Victoria    Nulandı    Kabul    Etti    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5254
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN