Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kur Artışının Tahribatını Sordu

Kur Artışının Tahribatını Sordu
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin cevaplaması isteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, kur artışının ekonomide yarattığı tahribatın boyutunu ve milli gelire etkisini sordu.

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yazılı olarak cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi. Özcan soru önergesinde bu yıl ocak ayı başında doların 2.34 seviyesinde olduğunu belirterek, "Ağustos ayında yıl içerisinde ki artışlarla yaklaşık yüzde 30 oranında artış göstererek 3.04 seviyelerine gelmiştir. Dolarda ki bu artış gayri safi milli hasılanın büyük oranda gerilemesine neden olmuştur. Dolardaki artışın etkilediği en önemli kesimlerden biri asgari ücretliler olmuştur. Ocak ayında asgari ücretlinin aldığı maaş 406 dolara karşılık gelirken Ağustos ayında bu rakam 330 dolara gerilemiştir. 7 Haziran seçimlerinden bu yana oluşan siyasi iktidarsızlık ekonomiyi de olumsuz etkilediği açıkça görülmektedir" diye açıklamada bulunarak, şu soruların yanıtlanmasını istedi:
 
"Bu yılın başından itibaren dolarda ki artışın milli gelire etkisi ne ölçüde yansımıştır? Milli gelir kişi başına dolar bazında ne kadardır? Son 5 yılda hesaplanan milli gelir yıllar bazında ne kadardır? Son yapılan milli gelir hesaplaması hangi tarihte yapılmıştır? Bu hesaplama sonucunda kişi başına düşen milli gelir ne kadar hesaplanmıştır? Kur artışının ekonomide yarattığı tahribatın boyutu nedir? Artan kur seviyelerinin enflasyona etkisi ile bu kur seviyelerinin faiz üzerine uyguladığı baskının başta esnaf ve KOBİ’ler üzerinde ki etkisini uzun vade de nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Yayın Tarihi : 14.09.2015 : 17:00

Etiketler : Chpli    Özcan    Kur    Artışının    Tahribatını    Sordu    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7820
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN