Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vatandaş Endişeli

Vatandaş Endişeli
İzmir'in Buca İlçesi'nin en önemli yeşil alanlarından olan Hasanağa Bahçesi'ndeki bazı ağaçlar kurudu. Buraya spor yapmaya ve dinlenmeye gelen vatandaşlar, ağaçların kurumaya başlasının kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

 

 Bucalıların nefes aldığı en önemli yeşil alan olarak bilinen 96 dönümlük Hasanağa Bahçesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerin ardından 2013 yılı Kasım ayında yeni haliyle halkın kullanımına sunuldu. Çalışmalar kapsamında, bahçedeki asırlık ağaçların arasındaki gezinti ve dinlenme alanları yeniden düzenlenirken, koşu ve yürüyüş için 1400 metrelik tartan pist, 1000 metrelik bisiklet yolu, 2 basketbol sahası, tenis kortu, duvar tenisi kortu, kaykay pisti de yapıldı. Ancak bu güzel alanda bulunan ağaçlardan bazıları son günlerde kurumaya başladı. Hasanağa Bahçesi'ne spor yapmaya ve dinlenmeye gelen vatandaşlar, birçok ağacın aynı anda kurumasının kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Aralarında papağanların da bulunduğu çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan ağaçların neden kuruduğunu merak ettiklerini dile getirdi.
 
BAHÇENİN TARİHÇESİ 
 
Buca’nın en önemli yeşil alanlarından olan Hasanağa Bahçesi’nin, İtalyan asıllı Levanten işadamı Aliotti'nin ölümü üzerine, varisleri tarafından satılığa çıkarıldığı ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alındığı biliniyor. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşk ile diğer servis lojmanlarını ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiş. 1930'lu yılların başlarında köşk yanmış. Bahçe ise Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürede halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve Hasan Ağa Bahçesi olarak adlandırılmış. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2003 yılında bahçeyi çevreleyen duvarları yıkarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesini sağladı.

Yayın Tarihi : 14.09.2015 : 11:42

Etiketler : hasanağa bahçesi    buca    yerel    izmir    kanalben    haberler       


Yorumlar

1784
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN