Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Madenciler Yürüdü

Madenciler Yürüdü
Bartın’ın Amasra İlçesi’nde faaliyet gösteren özel maden şirketinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmaması nedeniyle başlatılan grevin 10’uncu gününde maden işçileri aileleriyle birlikte yürüyürek işverene tepki gösterirken, terörü de protesto etti.

 

Maden şirketinde çalışan 500 işçinin üye olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 2 Eylül’de başlatılan grev sürüyor. Grevin 10’uncu gününde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü önünde toplanan işçiler ilçe merkezine yürüdü. İşverene tepki gösterirken, terör olaylarını da protesto eden grevdeki işçilere TTK işçileri ile bazı ilçe sakinleri de destek verdi. Türk bayrakları ve ’Madenci feneri sönmeyecek’, ’Yaşasın 1 Mayıs’ dövizleri taşıyan işçiler, ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ’Amasra uyuma madencine sahip çık’ sloganları attı.
 
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin de katıldığı yürüyüş ilçe merkezindeki madenci heykeli önünde sona erdi. GMİS Genel Başkanı Demirci, 69 yıllık bir tecrübeye sahip sendika olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Biz her türlü mücadeleye hazırız. Biz ne istediğimizi gayet açık ve net söyledik. Biz avans istemiyoruz. Biz yasada açıkça ifade edildiği gibi yer altında çalışan arkadaşlarımızın en düşük ücretinin iki asgari ücret olmasını istiyoruz. Yer üstünde çalışan arkadaşlarımız için de taleplerimiz son derece açık ve nettir. Gelin bu süreci daha fazla uzatmayın. Yan yollara sapmayın. Bu gidişattan size bir yarar olmaz. Biz işimize işyerimize sahip çıkmak, rızkımıza sahip çıkmak ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz."
 
Kalabalık, basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.

Yayın Tarihi : 11.09.2015 : 18:41

Etiketler : Madenciler    Grevin    uncu    Gününde    Yürüdü    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3828
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN