Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?
Ses kısıklığı sesteki çatallaşmaların meydana getirdiği boğuk ses ve diğer tüm ses değişimlerine denir.

 

Gırtlak altındaki rahatsızlıklarda ses daha cılız ve az çıkarken gırtlak yukarısındaki rahatsızlıklarda ses daha kalın gelmektedir. Ağızda olan rahatsızlıklarda ise ses burundan çıkmaktadır.
 
 
Ses kısıklığına neden olan faktörlerden bazılarını sıralamamız gerekecek olursa;
 
. Bağırmak
. Alkol kullanmak
. Sigara tüketmek
. Aşırı konuşmak
. Kirli havaya maruz kalmak
. Gırtlak iltihaplanması olarak bilinen larenjitin ses tellerine baskı uygulaması ve hafifte olsa zarar vermesi
. Larengofarengeal reflü yani boğaz reflüsünün beraberinde getirdiği midede bulunan asidin yemek borusuna yerleşmesi
. Tellerdeki titreşim aksaklığı
. Sesin yanlış kullanımından kaynaklı ortaya çıkan ses teli nodülleri
. Ses tellerindeki dokunun deformasyonuyla ortaya çıkan polipler
. Bazı nörolojik bozukluklar
. Boyun ve göğüs cerrahisinden kaynaklı laringealde ki yani gırtlakta ki sinir yaralanmaları
. Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması nedeniyle ortaya çıkan ses teli felci
. Gırtlak kanseri
 
Doktorunuza danışarak aşağıda paylaştığımız bazı bitkisel tedavi metodlarını uygulayabilirsiniz.
 
 
Zencefil: Zecefil ses kısıklığı tedavisinde en yaygın kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Ses kısıklığına neden olan mukoza sağlığını yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Düzenli olarak zencefil yemek, salatalarda kullanmak veya zencefil çayı hazırlayarak içmek ses kısıklığı problemini ortadan kaldırabilir.
 
 
Bal: Ses kısıklığına faydalı olan diğer bir besin baldır. Doğal antibiyotik olan bal ses ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Boğazı nemli tutmak için ve mikropları öldürmek için bir kaşık bal yemek faydalıdır. Bunun dışında diğer bir seçenek karabibere bal karıştırarak tüketmek olabilir.
 
 
Elma Sirkesi:  Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için elma sirkesi iyi bir alternatif olabilir. Bunun yanında antimikrobiyal özelliklerinden dolayı boğazda meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan ses kısıklığını iyileştirir. Bir bardak suda 1 şeker kaşığı doğal elma sirkesini karıştırın ve için. Sorun geçene kadar kullanabilirsiniz.
 
 
Tuzlu Su ile Gargara: Tuzlu su ile gargara ses kısıklığını kısa sürede tedavi edebilir. Tuzlu su ses kısılığına neden olabilecek mukus kaynaklı sorunları giderir. Bunun yanında boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.
 
 
Buhar Tedavisi: Boğaz kuruluğu da ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bundan dolayı buhar tedavisi sorunu ortadan kaldırabilir. Tedavinin daha etkili olması için buhara, lavanta, kekik, nane, papatya yağı katabilirsiniz.
 
 
Acı Biber: Ses kısıklığı tedavisinde kullanılan diğer önemli doğal ürün, acı biberdir. Boğazlarda ses kısıklığını gidermenin yanında, enfeksiyon, tahriş, şiş ve ağrı sorunlarını tedavi eder. Acı bibere yarım çay kaşığı bal karıştırarak tüketmek daha etkili olmasını sağlar. Bunun yanında yarım çay kaşığı bala bir çay kaşığı acı biber ve bir bardak suda iyice karıştırarak içebilirsiniz.
 
 
Limon:  Ses kısıklığı tedavisinde limon ve limon suyuna güvenebilirsiniz. Limon suyu boğazların nemlenmesini sağlar. Mukusdan kaynaklanan ses kısıklığını tedavi edebilir. C vitamini açısından zengin olduğu için enfeksiyonu giderir. Ilık bir bardak suya birkaç damla limon suyu karıştırarak içmek başta ses kısıklığı sorunu olmak üzere o bölgedeki bir çok sorunu giderebilir.
 
 
Sarımsak: Ses kısıklığı tedavisi eski medeniyetlerden beri aynı zamanda sarımsakla yapılmaktadır. İltihaplardan kaynaklanan ses kısıklığını hızla iyileştirebilir. Bir diş sarımsağa 2 karanfil koyun ve ağzınıza koyun. Tahrişi azaltmak ve ses kısıklığını daha etkili tedavi etmek için karışımın suyunu emin.
 
 
Kaynak: faydalarizararlari

Yayın Tarihi : 11.09.2015 : 09:42

Etiketler : ses kısıklığı    tedavi    bitkisel tedavi    limon    acı biber    sarımsak    bal    zencefil    elma sirkesi    tuzlu su    buhar tedavisi    boğaz kuruluğu    karanfil   


Yorumlar

7695
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN