Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirli Profesörden Korkutan Açıklama

İzmirli Profesörden Korkutan Açıklama
Ege'de meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Dr. Şener Üşümezsoy bölgedeki depremler ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkezi üssünü Sakız Adası olarak saptadığı deprem, saat 11.12’de meydana geldi. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. Bölgede 2.5 , 1.8 şiddetinde depremler oluyor.
 
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy bölgedeki depremler ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
Üşümezsoy açıklamada “ Bu fay sisteminde devamlı 5 civarında depremler olmakta, Kuzeydeki ana kolların odaklandığı yerler Midilli çukurlarındaki tarihsel depremleri özetlersek Kuzey Ege’de risk taşıyan alan olarak bu bölgede 6,5 - 7’lik bir deprem oluşabilir.
 
 
Geçen yıl Gökçeada’da yırtılan bir faydan sonra Kuzey Egede başlayan hareketliliğin Güney egede yani Midilli fay sisteminde risk yaratacağını belirtmiştim.
 
 
Kuzey Egefay sistemi, Güney Ege yanal atımlı fay sistemi (kırmızı), Midilli-Foça Çukuru fay sistemi ve bu faylar üzerinde oluşan depremler Midilli gibi Kuzeyde olursa olacak depremde Midilli , Ayvalık Fay hattının güneyinde olursa Karaburun,Foça , Mordoğan etkilenir.
 
 
Bu çalışan fay Deprem İzmir’i etkilemez kaynaktan 50 km den uzak şiddeti düşük olur sulu dolgu alanlarında fazla hissedilir. Foça volkanik kayalar üzerinde olduğu için daha az hissedilir, sulu zeminlerde daha fazla hissedilir” dedi.
 

Yayın Tarihi : 10.09.2015 : 17:53

Etiketler : haber    haberler    izmir    deprem    sakız adası    İzmirli Profesörden Korkutan Açıklama    7lik deprem    kanalben    ben tv    Şener Üşümezsoy       


Yorumlar

3796
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN