Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kavacık'ta Yollara Asfalt

Kavacık'ta Yollara Asfalt
İzmir'in Karabağlar ilçesinin üzümüyle meşhur köyü Kavacık'ta, 19 Eylül'deki üzüm festivali öncesinde, yollar asfaltlandı.

 

Çatalca Dağı'nın eteklerindeki 850 rakımlı Kavacık Köyü'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 kilometre uzunluğundaki üretim yolunu asfaltladı. Ürünü tozdan, yolları çamurdan kurtulan, bahçelerine yaz-kış ulaşma fırsatı bulan Kavacıklı üreticiler, bunun kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Hasat mevsimi öncesinde yolların yapımının tamamlanması sayesinde ürünler çok daha hızlı toplanıyor, tozdan arınan meyveler daha kolay ve daha iyi fiyattan alıcı buluyor. Asfalt üretim yollarına sahip olan Kavacık şimdi yetiştirdiği üzümlerin ülke çapında tanıtılması için düzenlenen 19-21 Eylül tarihlerindeki festivale hazırlanıyor. 
 
Kavacık Muhtarı Şinasi Köse, üretim yollarının asfaltlanmasıyla birlikte hem ürün kalitesinin arttığını, hem yakıt tasarrufu sağlandığını, hem de taşıtların yıpranmasından kaynaklanan masraflarının azaldığını belirterek, “Yollarımız arazi yolu olduğu için sürekli sorun yaşıyorduk. Yağmur yağdığı zaman hasadımızı yapamıyorduk. En önemlisi de yol tamamen arazinin içinden geçtiği için toz hem üründe kalite bozukluğu hem de bağlarda hastalığa neden oluyordu. Bundan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne müracaatımızı yaptık. Onlar da bize destek oldu. Bu yıl ilk olarak 6 kilometrelik yolumuz asfaltlandı. Çok memnun kaldık. Hem zaman hem yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Araçlarımız da yıpranmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. İnsanlarımız 'rüyamda görsem inanmazdım' diyor" dedi.
 
Kavacıklı üzüm üreticisi Murat Özdemir de, bugüne kadar yağmur yağdığında bağ yollarına giremediklerini hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun; artık böyle bir sıkıntımız kalmadı. Tozdan dolayı ürünlerin kalitesi de düşüyordu. Ürünü topladıktan sonra yıkamak zorunda kalıyorduk. Yıkandığı zaman da dumanı gidiyordu" diye konuştu. Bir başka üretici Selim Yıldırım ise bağına ulaşmak için aracıyla çok kez çamura saplandığını, hasat döneminde ise üzümlerin toza batması nedeniyle satışlarının düştüğünü dile getirerek, artık çok daha rahat ettiklerini söyledi. 
 
OVA YOLLARI 4 BİN KM'Yİ AŞACAK
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, tarlalara daha kolay ulaşım sağlamak ve ürün kalitesini artırmak için başladığı ova yolu asfaltlamalarında, 2015 yılı sonuna kadar 4 bin 125 kilometreyi tamamlamış olacağı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi'nin, bu proje için 11 yılda 373 milyon TL harcadığı belirtildi.

Yayın Tarihi : 10.09.2015 : 12:34

Etiketler : izmir büyükşehir belediyesi    kavacık    yollar    asfalt    bentv    kanalben   


Yorumlar

4838
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN