Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Organları 5 Kişiye Umut Oldu

Organları 5 Kişiye Umut Oldu
Samsun’da çay ocağının önünde otururken bir kadın sürücünün idaresindeki otomobilin çarpması sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 59 yaşındaki İlyas Nazlı’nın organları ailesi tarafından bağışlandı. Nazlı’dan alınan karaciğer, böbrek ve kornealar Trabzon, Erzurum ve Samsun’daki hastalara nakledilecek.

 

 
Merkez Canik İlçesi Belediyeevleri Mahallesi’nde 3 gün önce meydana gelen kazada 4 çocuk babası İlyas Nazlı’ya, evinin yanındaki çay ocağının önünde çay içmek için oturduğu sırada kadın sürücü yönetimindeki otomobil çarptı. Kazada yaralanan işçi emeklisi İlyas Nazlı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Daha sonra kentteki özel bir hastaneye sevk edilen İlyas Nazlı’nın dün akşam beyin ölümü gerçekleşti. Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak’ın, İlyas Nazlı’nın ailesi ile yaptığı görüşme sonrasında yakınları organ bağışında bulunma kararı aldı. Bunun üzerine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen ekip bağışlanan organların alınması için bu gece ameliyat gerçekleştirdi. Saat 22.00’da başlayan ameliyat yaklaşık 4 saat sürdü. Ameliyat sonrasında alınan organların belirlenen hastalara nakledilmesini sağlamak için zamana karşı yarış başladı. İlyas Nazlı’nın karaciğeri Trabzon’a, böbreğinin biri Erzurum’a, diğer böbreği ile 2 korneası OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü.
 
Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, ailenin fedakarca, zor bir karar vererek örnek bir davranışta bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Başsağlığı ve sabır diliyorum. Ülkemizde 30 bine yakın insan organ bekliyor. Maalesef bunların bir kısmına biz beklerken kaybetmekteyiz. Bu insanların tek şansı organ nakli olabilmelerinde. İlyas Nazlı’dan alınan organlar inşallah organ nakli olan kardeşlerimizin yeni bir hayata yol almalarını sağlayacak. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz."
 
İlyas Nazlı’nın yeğeni 44 yaşındaki Celil İçel, beyin ölümü gerçekleşmesinin ardından doktorların kendilerine organ bağışı ile ilgili bilgi verdiklerini söyleyerek, "Bize organ bağışı ile ilgili verilen bilgi sonrasında biz de duyarsız kalmak istemedik. Birkaç kişiye can verebilmek için organ bağışına karar kıldık. Herkes bizim gibi düşünebilirse seviniriz. Dayımın toprak olacak organlar, organ bekleyen insanlara kavuşturulacak. Ayrıca biz o bayan sürücü içinde üzülüyoruz. 8 aylık bir bebeğinin olduğunu öğrendik. Fren yerine gaza basması sonucu otomobil önce dayıma ardından da çay ocağının duvarına çarpmış" diye konuştu.
 

Yayın Tarihi : 10.09.2015 : 11:18

Etiketler : Organları    Kişiye    Umut    Oldu    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2879
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN