Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Sobe' Merkür'de

'Sobe' Merkür'de
Sabire Susuz’un topluiğne ile tutturulmuş kıyafet etiketlerinden tasarladığı sergisi “Sobe” 2 Ekim 2015 tarihine kadar Merkür’ de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Yaygın olarak tüm dünyada bilinen saklambaç oyunu ile Sabire Susuz, Sobe adlı 8. kişisel sergisiyle cinayete kurban edilen ve şiddete maruz kalan kadınları ironik biçimde ele alarak bakışları toplumsal gerçekliğimize odaklamayı hedefliyor. Oyuncular arasından rasgele seçilen bir ebenin bir koluyla gözlerini kapatıp duvara yaslanarak kendi belirlediği sayıya kadar saymaya başlamasıyla, oyuna katılan herkesin saklanması esasına dayanır bu oyun. 
 
Saymayı bitirip gözlerini açtıktan sonra ebenin, saklananları bulup sobelemesi ve oyuncuların da kazanabilmesi için ebeye görünmeden sayım yapılan duvara dokunup sobe diye bağırmaları gerekir. Saklambaç oyununun sergiye konu olan gerçek yaşam versiyonunda ise ataerkil yapı ebeyi, kan bağı, gelenekler / toplumsal role indirgenmiş kadınlar ve çocuk yaştaki kızlar da zorla bu oyuna dahil edilerek saklanmaya zorlanan oyuncuları temsil eder. Ebe istediği mekanda istediği komutu vererek geri sayıma başlar. Sergi saklanmak istemeyen ve komutlara direnen kadınların, ebe ve yandaşları tarafından cinayet, intihar ve şiddetle ört-bas edilmeye çalışılmasına “Sobe” diyor.

Yayın Tarihi : 10.09.2015 : 09:28

Etiketler : sobe    sergi    eser    Sabire Susuz    sanatçı    eser    resim    8. kişisel sergi    cinayete kurban edilen kadın    şiddete maruz kalan kadınlar    saklambaç oyunu    şiddet    ebe       


Yorumlar

8916
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN