Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Denizden Enerji Üretilecek

Denizden Enerji Üretilecek
Ordu Üniversitesi (OÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, geliştirdiği proje ile Karadeniz’den enerji üretecek.

 

OÜ Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ’Termoelektrik Generatör Temelli Enerji Üretimi’ projesi ile denizden temiz enerji üretecek. Proje kapsamında bir deney düzeneği ile yapılan ölçümlerden olumlu sonuçlar alındı. Temiz enerji üreten bu sistem ile hem denizlerden çevre dostu enerji üretilmesi, hem de bir istihdam alanı oluşturulmasının hedeflendiğini  belirten projenin yürütücüsü Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir şunları söyledi:
 
"Fakültemizde denizlere yönelik nasıl bir teknoloji geliştirebiliriz diyerek, ’Termoelektrik Generatör’ olarak bilinen yapıların denizlerde kullanımı ve denizden temiz elektrik üretimi ile ilgili çalışmalara başladık. Bu kapsamda önce bir deney yaptık ve olumlu sonuçlar elde ettik. Amacımız ilerleyen aşamalarda daha büyük miktarlarda güç üretecek sistemlerin oluşturulması ve bu alanda ülkemize bu teknolojilerin kazandırılması olacaktır. Bununla ilgili geniş kapsamlı TÜBİTAK projesi hazırlıyoruz. Projenin kabul olması durumunda, üretime yönelik doğrudan kullanabilir ürün tasarımına gitmeyi planlıyoruz. Bu çalışmanın nihai hedeflerinden biri de patent alınabilir ürünler geliştirmektir. Ayrıca elde edilen verilerin uluslararası saygın bilimsel dergilerde yayınlanması amaçlanmaktadır." 
 
VERİLECEK EĞİTİMLER
 
Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Balık da, fakülte bünyesinde Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği bölümünü kurduklarını kaydederek şu bilgileri verdi:
 
"Şu an bölümde biri Doçent, dördü Yardımcı Doçent olmak üzere, 5 öğretim üyesi bulunmakta. Bölümün temel amacı denizlerden elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra, denizlerin ve deniz canlıların korunması, deniz kazalarına, petrol gibi kirletici sızmalarına karşı müdahale, batıkların çıkartılması, ulaştırma ve diğer sektörlerin alt yapısının planlanması ve inşası, açık deniz sistemleri, petrol platformları, denizaltı boru ve kablo döşeme, kıyı yapıları gibi çok geniş bir yelpazede eğitim vermenin yanı sıra, sanayi dalgıçlığı eğitimi de vermektir."

Yayın Tarihi : 09.09.2015 : 14:43

Etiketler : Denizden    Enerji    Üretilecek    Bilim    Teknoloji    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5857
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN