Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Samimiyetle Çözüm İstiyoruz”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nu makamında kabul etti. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelen Sinirlioğlu’na kalabalık bir heyet de eşlik etti. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmelerin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu konuşmasına dün akşamki terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlere rahmet ailelerine başsağlığı dileyerek başladı.
 
Sinirlioğlu, Kıbrıs’ta her iki halkın haklarının teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvencede hissettiği bir çözüm için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, adadaki olumlu gelişmeler ve atmosferin kendilerine umut verdiğini söyledi. Sinirlioğlu, sürecin ilerlemesi ve Kıbrıs Türk ve Rum halklarının birlikte inşa edeceği ortak geleceğin hayata geçmesi için her iki tarafta da siyasi irade olduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Garantilerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu “Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortadadır. Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliği bizim için her şeyin üstündedir. Ortaya çıkacak çözümün ve burada kurulacak yeni düzenin sürdürülebilir olması, garantör ülkelerin yine konuya müdahil olmasıyla, konuya dahil olmasıyla sağlanabilir. Bu konu müzakerelerde ele alınmaktadır” dedi. Türkiye’den gelecek suyun adada akmaya başlamasının KKTC’nin stratejik kazancı olacağını da kaydeden Feridun Sinirlioğlu, “KKTC’nin hak ettiği refah düzeyine ulaşması için her türlü katkıya devam edeceklerini” vurguladı.
 
AKINCI “SAMİMİYETLE ÇÖZÜM İSTİYORUZ”
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da sözlerine dün akşam Türkiye’de yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı, ailelerine de sabır dilediğini söyledi. Akıncı, Türkiye’deki terör saldırılarının bir an önce bitmesi temennisinde bulundu.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gerek KKTC’nin gerek Türkiye’nin samimiyetle çözümü istediğini belirterek, bir an önce 11 Şubat mutabakatındaki şekliyle bir çözüme ulaşıp bunu her iki halkın onayına sunma arzusu ve hedefinde olduklarını belirtti. Akıncı, Yunanistan’da 20 Eylül’de, Türkiye’de ise 1 Kasım’da seçim olduğuna işaret ederek, seçimlerin ardından Yunanistan’ın da garantör ülke olarak Türkiye’nin sürece yaptığı katkının aynısını yapmasını arzuladığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafından referandumda hayır çıkacağına dair Rum basınında yer alan haberlerle ilgili soruyu yanıtlarken, ortada henüz bir metin bulunmadığına dikkat çekti ve 11 Şubat anlaşmasına göre önce iki liderin anlaşması, ardından referandum yapılması gerektiğini söyledi. Akıncı, “Henüz ‘gönül rahatlığıyla evet diyeceğiniz bir metin oluşturduk’ diyeceğimiz bir noktada değiliz, daha o süreci yaşıyoruz” diyerek, Rum basınındaki haberlerin spekülasyon olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki tarafın da gönül huzuruyla içine sindirebileceği ve Kıbrıs Türk halkını, bir daha geçmişte yaşanan dönemlere götürmeyecek, eşitlik, özgürlük, güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir yapının kurulacağı bir anlaşma metnini halka sunduklarında, halkın bunu onaylayacağından zerre kadar şüphesi olmadığını söyledi.

Yayın Tarihi : 07.09.2015 : 17:05

Etiketler : Kktc    Cumhurbaşkanı    Akıncı    Samimiyetle    Çözüm    İstiyoruz    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6267
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN