Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Böke'den Hükümete Gönderme

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke kadına şiddete tepki için organize edilen Notalar Şiddete Karşı Projesi’nin tanıtım toplantısında konuştu. -

 

İzmirli müzik eğitmeni Muharrem Dayanç, ıslahevinde kalan, lösemi tedavisi gören ve engelli çocuklar için hayata geçirdiği üç projenin ardından bu kez “Notalar şiddete karşı" adlı projesiyle sığınma evlerindeki 50 kadına gitar, bağlama, ritim ve koro eğitimi vererek, bunu önümüzdeki aralık ayındaki bir konserle taçlandıracak. 
 
Muharrem Dayanç, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi. Dayanç, kendi soyadını taşıyan sanat merkezi bünyesinde yapılan “Notalar şiddete karşı" projesini Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki toplantıyla duyurdu. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Başkanı Betül Elmasoğlu, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, belediye başkan eşleri ve katılımcı kadın katıldı. 
 
Türkiye'de kadına uygulanan fiziksel, manevi, ekonomik ve psikolojik şiddetin boyutlarına dikkat çeken Dayanç, müziğin herkesin anlayabileceği yegane dil olduğunu vurgulayarak “Biz bu projede şuna inandık. Tarih boyunca savaş ortamlarında en çok kadınlar tecavüze, şiddete uğramıştır. Bu yaşanılan travmaların tedavisinde ve bir daha savaşların olmaması için müzik barışın dili olmuştur. Bu nedenle müzikle ulaşılamayacak kimse yoktur" dedi. 
 
PROJE SÜRESİ 4 AY
 
Kadına şiddet konusuna dikkat çekerek toplumsal bir duyarlılık yaratmak istediklerini kaydeden Dayanç, "Gecede sahne alacaklar İzmir'deki danışma merkezlerinin sosyolog ve psikologlarının desteği ve yönlendirmesiyle bu hizmeti alan mağdur kadınlardan oluşturuldu" bilgisini verdi. Proje süresinin 4 ay olduğunu ve haftada 2 gün 2 saat Konak merkezde çalışmalar yapılacağını kaydeden Dayanç, hedeflerinin ise 50 kadın olduğunu vurguladı. 
 
BÖKE'DEN BÖREK GÖNDERMESİ
 
Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de, kadına şiddetin evrensel bir sorun olduğunu belirterek “Şiddet bireysel değil toplumsaldır. Bu yüzden bu projeyi önemsiyorum" dedi. Son 7 yılda kadına şiddetin yüzde bin 400 arttığının unutulmaması gerektiğini dile getiren Böke, ilk çözümün siyasetin dilinden başladığını söyledi. Böke, “Biz istediğimiz zaman istediklerimize börek yapma özgürlüğüne sahibiz. Ama biz istediğimiz zaman kahkaha atma özgürlüğüne de sahibiz" dedi. 
 
Karabağ ilginç bir anısını anlattı 
 
Toplantıda bir konuşma yapan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ şunları söyledi: ülkedeki tüm sorunlar gibi kadına karşı şiddetin temel nedenlerinden biri aslı ülkemizin Atatürk Cumhuriyeti yolundan ayrılmak istenmesidir. Demokrasi, insan hakları, gelir dağılımı,işsizlik bölgeler arasındaki dengesizlik hep bu süreçleri tetikliyor. Şimdi Muharrem arkadaşımız şiddete maruz kalmış bayanları müzikle terapi edelim diyor. Esas bu şiddet uygulayan erkekleri ne yapmak lazım. Esas mesele orada bu düzeni değiştirmeliyiz. Belediyemizde 4 başkan yardımcısının 2'si bayan 27 müdürün 19'u bayan 8 tane diş hekimi var 7'si bayan 27 semt evi var 27 bayan var. Bir Nuran her gün geliyor kapıma kocama iş kocama iş dedim kızım şu kocanı getir göreyim. Göbekli, şişman bir adam. dedim bu çalışmaz gel ben seni işe alayım dedim aldım sokakları süpürüyor. Şantiyede gördüm kocan çalışıyor mu diye sordum çalışıyor dedi. Dedim nasıl dediki kahvede otururken beni sokakları süpürürken görüp utanmış inşaatlarda çalışıyor dedi. Yani biz çalıştığımız kurumlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapmazsak bu işin altından kalkamayız.
 
YAZ DÖNEMİNDE 96 KADIN ŞİDDET BAŞVURUSU YAPTI
 
Söz alan Baro Başkanı Aydın Özcan da, sadece 1 Temmuz-1 Eylül arasında İzmir'de 96 kadının şiddet başvurusu yaptığına işaret ederek “Gerçek bunun 4 katı oluyor ancak başvurmaya cesaret edemiyorlar. Bu konuda adım atılması için ciddi rakamlarla karşı karşıyayız" diye konuştu.
 

Yayın Tarihi : 04.09.2015 : 13:13

Etiketler : notalar    kadın    şiddet    selin sayek böke    hasan karabağ    bentv    kanalben   


Yorumlar

7293
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN