Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Antepfıstığında Rekolte Tahmini

Antepfıstığında Rekolte Tahmini
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antepfıstığı Rekolte Tespit Komisyonu tarafından hazırlanan 2015 yılı Antepfıstığı resmi rekolte tahmin sonuçlarını açıkladı. Tiryakioğlu, Antepfıstığı üretiminin yüzde 97’sinin yapıldığı 6 ilde yapılan saha araştırmalarına göre bu sezon 144 bin 112 ton antepfıstığı üretiminin gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

 

 
Gaziantep Ticaret Borsası’nın yaklaşık 1.5 yıl önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde başlattığı girişimler sonucu oluşturulan Antepfıstığı Rekolte Tespit Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak Antepfıstığına ait tarihteki ilk resmi rekolte tahmin raporunu açıkladı. Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş ve Kilis’te; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsalarının temsilcilerinin katılımlarıyla kurulan komisyonun hazırladığı rapor, Gaziantep Ticaret Borsası’nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.
 
Toplantıda konuşan Ahmet Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde, Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Nizip Ticaret Odası, Nizip Ticaret Borsası ve Gaziantep milletvekillerinin destekleriyle başlattıkları ’Antepfıstığı Ortak Akıl’ çalışmalarının ilk meyvesini almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
 
Antepfıstığı Rekolte Tespit Komisyonunu tarafından hazırlanarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulan tahmin raporuna göre bu hasat sezonunda Antepfıstığı rekoltesinin 144 bin 112 ton olarak gerçekleşmesinin ön görüldüğünü aktaran Tiryakioğlu, şunları söyledi:
 
"Çıkan bu sonuç bizim borsa olarak kendi imkanlarımızla yaptığımız çalışmalar sonucu daha önce açıkladığımız 140-150 bin ton tahmini rekolte rakamıyla bire bir örtüşmekte. Bundan sonraki hedefimiz ağaç sayısı ile ilgilide teknik çalışmalar yürütmek olacak. Ama buradan şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki Antepfıstığımız artık resmi olarak bakanlığımızın gündeminde."

Yayın Tarihi : 03.09.2015 : 12:54

Etiketler : Antepfıstığında    Rekolte    Tahmini    Bin    Ton    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6380
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN