Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kobani’den Ege’ye, Ege’den Ölüme

Kobani’den Ege’ye, Ege’den Ölüme
Önceki gece Bodrum’dan Kos’a umut yolculuğu yapanları taşıyan iki bot art arda battı. 12 mülteci boğuldu, 2’si kayboldu. Kıyıya vuran can yeleksiz çocuk cesetlerini dünya basını manşetlere taşıdı.

 

Önceki gece Türkiye kıyılarında dünyayı sarsan mülteci dramları yaşandı. İki lastik bot battı. 5’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirdi. Geriye hafızalardan silinmeyecek kıyıya vurmuş çocuk cesetleri kaldı...
 
Muğla'nın Bodrum ilçesi Akyarlar Mahallesi Aspat mevkisinden Yunanistan’ın Kos Adası’na (İstanköy) yasadışı yollarla geçmeyle çalışan Suriye uyruklu 17 kişinin içinde bulunduğu lastik bot, uluslararası sularda battı.
 
Zainb Ahmet (11), kardeşi Hayder Ahmet Hadi’nin (9) de olduğu 8 kişi boğularak yaşamını yitirdi. Bölgede devriye görevini yürüten sahil güvenlik ekiplerinin fark ettiği 7 göçmen kurtarılırken, 2 kişi de kayboldu. Göçmenlerin insan tacirleriyle 2500 Euro’ya anlaştığı öğrenildi. Bu sırada 2 metrelik botla denize açılan Pakistan uyruklu 9 göçmen, ekiplerin uyarıları üzerine geri döndü.
 
Kobani’den Ege’ye, Ege’den ölüme
 
İlk olayın şoku atlatılmadan Bodrum'dan ikinci facianın haberi geldi. Yine Kos’a gitmek üzere Suriye'nin Kobani kentinden gelen 6 kişinin bulunduğu lastik bot battı. Yaşları 3-8 arasında değişen 3’ü çocuk 4 kişi öldü. Ölenlerin cesetleri, saat 06.00'da, Ali Hoca Burnu Plajı'ndan karaya vurdu. Bodrum Devlet Hastanesi morguna gelen göçmenlerin yakınları, olayda ölen 4 kişiden 3'ünün Kobanili Rihan Kurdi (35), çocukları Aylan Kurdi (3) ile Galip Kurdi (5) olduğunu teşhis etti. Yakınları morg önünde sinir krizleri geçirdi. Kurtulan 2 kişiden birinin de faciada eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Abdullah Kurdi olduğu belirlendi.
 
FOTOĞRAFLARI DÜNYAYI SARSTI
 
Bodrum sahillerine vuran minik bedenlerin görüntüleri dış basında da yankı buldu. İngiliz Daily Mail ve Independent gazeteleri, yayın kuruluşu BBC, Financial Times, ABD’li NBC TV, Huffington Post, Washington Post, New York Times, yaşamını yitiren küçük çocukların fotoğraflarına haberlerinde yer veren önemli yayın organları.
 
Independent: “Eğer bu, karaya vuran Suriyeli çocuğun cansız bedeninin olağandışı etkili görüntüleri Avrupa’nın mültecilere yönelik tutumunu değiştirmeyecekse, ne değiştirecek.”
 
Daily Mail: “Binlerin umutsuzluğunu sembolize eden minik çocuğun trajedisi: Ailesinin Avrupa’ya ulaşmaya çalışmasının ardından boğulmuş bir Suriyeli çocuğun cansız bedeni Türk sahiline vurdu.”
 
NBC TV: “Avrupa’nın göçmen krizi: Bodrum plajındaki cesetler Avrupa krizinin derinliğini vurguluyor.”
 
Huffington Post: “Boğulan çocuğun akıldan çıkmayan görüntüsü, Suriye savaşının sonuçlarını tek karede özetliyor.”
 
Washington Post: “Ölmüş bir bebek Akdeniz’deki mülteci krizinin şimdiye kadarki en trajik sembolü oldu.”
 
New York Times: “Türkiye kıyılarında 12 göçmen boğuldu, 2’si hâlâ kayıp.”
 
Yarısı reddedildi
 
Bu yıl AB ülkelerine gelen 338 bin mülteci Avrupa’da kalacak anlamına gelmiyor. Yarıdan fazlasının ilticası tanınmıyor ve ülkesine geri dönmek zorunda. AB ülkelerinde geçen yıl iltica başvurularının yüzde 45’i tanındı, yüzde 55’i, yani yarıdan fazlası ise reddedildi. İlticası reddedilenler bir başka AB ülkesine de iltica edemiyor.
 
Almanya daha eleyici
 
Almanya’da bu yılın ilk 7 ayında iltica başvurularının yüzde 36.7’si, yani sadece üçte biri tanındı. Başvurusu reddedilenler ülkeyi terk etmek zorunda. Ayrıca gelen mültecilerin hepsi savaş bölgelerinden değil. İlk 7 ayda Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan mültecilerin 41 bini, yani sadece yüzde 20’si Suriyeli. Yüzde 30’u ise Sırbistan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ve Arnavutluk gibi AB’nin üyelik perspektifi sunduğu Balkan ülkelerinden. 
 
“O botta ölmeden önce iltica başvurusu yaptılar, Kanada reddetti!”
 
Türkiye’den Yunanistan’a gitmeye çalışırken iki botun alabora olması nedeniyle ölen ve Bodrum kıyısına vuran bedenlerinin fotoğrafları tartışma yaratan çocuklar Aylan ve Galip Kurdi’nin halası konuştu. Hala Teema Kurdi, ailenin Türkiye’den çıkması için Kanada’ya mülteci vizesi için başvurduklarını ancak“Türkiye’deki göçmenlik başvurularındaki karışıklık sebebiyle” Kanada’nın talebi reddettiğini söyledi. “Onlar için Türkiye’de bir evin kirasını bile ödüyordum ama orada Suriyelilere çok kötü davranıyorlar” diyen Teema Kurdi, “Onları oradan çıkaramadık, bu yüzden de o bota bindiler” ifadesini kullandı.

 

Yayın Tarihi : 03.09.2015 : 12:28

Etiketler : haber    haberler    bodrum    çocuk.cesedi    suriyeli    mülteci    dünya sarsıldı    dünya basını    Kobani’den Ege’ye    Ege’den Ölüme    kanalben    ben tv       


Yorumlar

3580
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN