Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hedef; İzmir’den Süper Lig’e Hoca Göndermek

Hedef; İzmir’den Süper Lig’e Hoca Göndermek
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin 30 yıllık başkanı Doktor Şaban Acarbay, Süper Lig’de İzmirli antrenör olmamasına üzüldüklerini ancak Türk antrenörlüğünün çok iyi noktalara geldiğini belirtti. Acarbay ile Türk antrenörlüğü üzerine konuşurken iyi bir futbol eğitiminin nasıl verilmesi konusunda da bilgiler aldık.

 

GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği İzmir Şube Başkanı Doktor Şaban Acarbay ile Türk antrenörlüğü üzerine konuştuk. Türkiye'nin ilk spor hekimlerinden biri olan Acarbay, TÜFAD olarak hedeflerinin Türkiye Süper Ligi’nde İzmirli teknik adam sayısını arttırmak olduğunu söyledi. 
 
Geçmiş yıllarda İzmirli teknik adamların lige damga vurduğunu belirten Acarbay, ''Son yıllarda Süper Lig’de İzmirli hocamız yok ama bu demek değildir ki olmayacak, bunun için çalışıyoruz'' diye konuştu. 
 
Acarbay, ''Biz teknik adama bir bütün olarak bakarız. Tabii ki hedef Süper Lig’de görev yapan arkadaşlarımızın olmasını sağlamaktır. Yıllar önce Süper Lig’de zaman zaman değerli arkadaşlarımız, değerli yöneticilerimiz olmuştur. Şöyle baktığımızda Antalyaspor'da Ati Göksu hocamız Yusuf Şimşek ile çalışmaktadır. Bunun dışında PTT 1. Lig’e İzmir perspektifinden bakarsak Bucaspor'un başında Levent Eriş, Altınordu'nun başında Hüseyin Eroğlu alt lige düşen Altay'ın başında Serdar Sabuncu, Karşıyaka'da Hüseyin Hamamcı gibi hocalar görev yapıyorlar'' dedi.  
 
Hedefimiz Süper Lig 
 
Şaban Acarbay, ''TÜFAD olarak bütün hocalarımız bizim nazarımızda kıymetlidir. Tabii ki TÜFAD İzmir Şubesi’ne üye hocalarımızın büyük kulüplerde görev almasını isteriz. Çünkü TÜFAD İzmir Şubesi’ne üye teknik adamlarımız üst liglerde görev yapacak hocalardır. Bizim amacımız en küçük spor kulüplerinde dahi diplomalı, eğitim almış insanların eğitimci olarak görev yapmasıdır. Belediye bünyelerinde futbol için müthiş çalışmalar yapılıyor. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimler İzmir'de futbola ve spora büyük destekler veriyor'' diye konuştu.
 
 
Fatih Terim, Şenol Güneş İzmir'den çıktı 
 
Acarbay, ''İzmir antrenör eğitiminin ana merkezlerinden biridir. Yıllarca İzmir, TÜFAD ve spor teşkilatı bünyesinde İzmir'de çok büyük eğitimler verilmiştir. TFF'nin ve bakanlığın bu konuda hedef şehri İzmir'di. Ali Uras döneminde Türkiye'nin en büyük antrenör kurslarından biri İzmir'de açılmıştır. Fatih Terim hocamız, sevgili Şenol Güneş hocamız, Rasim Kara hocamız ve birçok Türk futboluna damga vuran ve vurmakta olan hocamız İzmir antrenör kurslarından mezun olmuştur'' dedi. 
 
Eğitimcileri eğiten bir kurumuz!
 
Doktor Acarbay, ''İyi oyuncu yetiştirmek için belli başlı faktörler vardır. Başta aile ortamı, mahalle ortamı, okul ortamı, spor yaptıkları kulüp ortamı, şehirdeki spor potansiyeli ortamı hepsi önemlidir. TÜFAD eğitim veren insanların eğitimini yapan bir kurumdur. Bizim özelliğimiz eğitimcileri eğitmemizdir. Eğer bir çocuk 8-10 yaşlarında temel futbol eğitimi döneminde ve yarışmacı döneme geçtiği U-11-12 döneminde yanlış eğitim alırsa o çocuk asla futbol açısından olacağı kadar olamaz. Yanlış eğitim alırsa yıldız olmayabilir. Çünkü artık anneler ve babalar çocuklarının futbolcu olması için büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Bizim amacımız bu çocukların düzgün, bilgili, eğitimli antrenörler tarafından eğitilip yıldız futbolculara dönüşmesini sağlamak'' diye konuştu. 
 
Futbol, antrenörsüz olmaz
 
Acarbay, ''Kulüpleri yöneten insanlarında antrenörler gibi spor konusunda, futbol konusunda bilgili olmaları lazım. Doğru yapılanların güzel yapılanların yanındayız. Ama yanlış yapanların, Türk futbolunu iyi yönetmeyenlerin karşısındayız. TÜFAD, Türkiye genelinde 18 bin 354 üyesi 56 şubesi ile Türk futbolunun en örgütlü, en büyük gücüdür. Bu gerçeği herkes bilmeli. Bugün okullarda öğretmensiz sınıf olmaz ise futbolda da antrenörsüz takım olmaz. Aksi halde çok önemli sıkıntılar, yanlışlar, çok ciddi sakatlıklar meydana gelmektedir’’ dedi. 
 
Şaban Acarbay, ''Anneler, babalar tabii ki evlatlarının sporcu olmasını, sosyal hayatla bütünleşmesini, çevre edinmesini, kişilik ve karakter niteliklerini geliştirmesini isterler. Annelere babalara tavsiyemiz şudur: Çocukların yaş grubunu dikkate alarak yetişkin, eğitimli antrenör kadrosu olan, tesisleri yeterli, alt yapısı iyi olan kulüpleri ve eğitim merkezlerini tercih etmelidirler. Bugün halk eğitim müdürlükleri, devletimizin desteği ile kulüplerimize, spor okullarımıza antrenör istihdamı sağlıyor. Ancak, halk eğitim müdürlükleri tarafından spor okullarına, spor gençlik merkezlerine, spor akademilerine, futbol okullarına görevlendirilen teknik adamların özgeçmişlerini TÜFAD'a sorsunlar bakalım. Yani bunların talebinin bizim kuruluşumuz üzerinden yapılması gerekir. Yani bu görevlendirmeleri bilerek ve seçici olarak yapmamız lazım'' diye konuştu.
 
 
Türk antrenörlüğü yüksek düzeye çıktı
 
Acarbay, ''Okul spor yurtları mutlaka olmalıdır. Bu büyük bir eksikliktir. Biz buralara antrenör tahsis edebilecek potansiyeldeyiz. Bin 500 üyemiz var bin 354 faal olarak görev yapmaktadır. Ve bu teknik adam ve antrenörler her yılın her ayında eğitim ve gelişim seminerlerinde yeni bilgiler katmaktadır. Danimarka'da yapılan Dünya Futbol ve Bilim Kongresi’ne üyemiz olan hocalarımız katılmıştır. Dünya futbolundaki tüm gelişmeleri yakından izleyerek, bu bilgileri ülkemize taşımışlardır. 3-5 ay önce Antalya'da Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Merkezi olarak Genel Başkanımız İsmail Dilber öncülüğünde ana yönetimin ve şube yönetiminin öncülüğünde Avrupa Antrenör Birliklerinin yıllık olağan gelişim seminerini yaptık ülkemizde, hem de iki yıl arka arkaya. Avrupa Antrenörler Birliği As Başkanı TÜFAD'ın Genel Başkanıdır. Türk antrenörünün geldiği nokta budur'' dedi.  
 
Pereira kalitesinde 1000 tane hoca var
 
Türkiye'nin ilk spor hekimlerinden Acarbay, ''Bugün Pereira kalitesinde Türkiye'de 1000 tane teknik adam söz konusu. Türkiye'de artık bu işi çok üst düzey yapacak teknik adamlar mevcuttur. Eşrefpaşa Hastanesi’ni amatör sporcuların emrine amade ettiler. Yüksel Bey de, Burhan Bey de, Ahmet Bey de, Aziz Kocaoğlu da hepsi spora büyük destekler vermiş vermeye de devam ediyor. Daha geçen yıl protokol yapıldı. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu İzmir Başkanımız Kadri Yatkın ile Aziz Kocaoğlu beyefendi protokol yaptılar. Dediler ki Eşrefpaşa Hastanesi tüm donanımı ve yeterliliği ile amatör sporcuların emrindedir. Bu Türkiye'nin hiçbir şehrinde yok. Bu sadece İzmir'de var. Bu çok ayrıcalıklı bir olay'' diye konuştu. 
 
Aslancak Stadı Alsancak olarak kalmalı 
 
Acarbay, ''TÜFAD olarak İzmir kulüplerinin attığı adımlardan memnunuz. Olumlu sinyaller alıyoruz. Karşıyaka ve Göztepe statlarının Gürsel Aksel ve Yalı'ya yapılmasına karşıyım. Şehrin fiziki yapısı göz önüne alınırsa yeni statların şehri boğmayacak yerlere yapılmasından yanayız. Ama Alsancak Stadı Alsancak olarak kalmalıdır. Tribün liderleri el ele versin inanıyorumki fanatizm, holiganizm denen düşünceler yüzde 90 azalır. İzmir taraftarı iyi oynayan takımı alkışlar, kulüpleri sever ama iyi oyun görmek ister. İzmir'deki takımların hepsinin ayrı bir tarihi var. Yani bunları tek çatı altında toplayamazsın bu imkansız bir şeydir'' dedi.
 

Yayın Tarihi : 03.09.2015 : 11:10


Yorumlar

8203
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN