Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Tüketim Malı İthalatına Dikkat''

''Tüketim Malı İthalatına Dikkat''
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Temmuz ayında ithalatın gerilemesine rağmen hammadde ithalatının düşmesini ve tüketim malı ithalatının artmasını endişe verici bulduklarını söyledi. Zeytinoğlu, Ağustos ayı ihracatımızın da 10,5 milyar dolar ile düşük seyrini korumaya devam ettiğini belirtti.

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Temmuz ayı dış ticaret ve Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında, şöyle dedi:
 
"Temmuz ayında ithalatımız gerilemesine rağmen hammadde ithalatının düşmesini ve tüketim malı ithalatının düşmeyip tersine artıyor olmasını endişe verici buluyoruz. Ağustos ayı ihracatımız da 10,5 milyar dolar ile düşük seyrini korumaya devam ediyor."
 
Zeytinoğlu, mal gruplarına göre ithalatı incelediğinde ithalatımızın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan ara malı ithalatının yılın ilk 7 ayında yüzde 15 gerilediğinin görüldüğünü, toplamda ithalatıın yaklaşık yüzde 11 gerilediği bir dönemde tüketim malı ithalatının yüzde 2.2 arttığını görüldüğünü belirterek bu duruma dikkat çekti. Dış ticaret rakamlarının ekonomideki durgunluğun sinyalini verdiğini belirten Zeytinoğlu, şöyle dedi:
 
"Temmuz ayı itibariyle yıllık ihracatımız 148.9 milyar dolara, ağustos ayı itibariyle ise 147,9 milyar dolara geriledi. Oysa OVP’de hedeflenen 173 milyar dolar. İhracatımız bu yıl paritenin olumsuz etkisini yaşasa da düşük seyrediyor."

Yayın Tarihi : 01.09.2015 : 17:54

Etiketler : Kso    Başkanı    Ayhan    Zeytinoğlu    Tüketim    Malı    İthalatına    Dikkat    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8374
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN