Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İhbar Yönetmeliği Danıştay’a Gidiyor

İhbar Yönetmeliği Danıştay’a Gidiyor
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), hükümetin 200 bin TL’den 4 milyon TL’ye kadar ödül vereceği ihbar yönetmeliğinin iptali için Danıştay’a dava açacak.

 

Antalya’da konuyla ilgili açıklama yapan ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, yetkisiz hükümetin 24 yıldır çıkartılmayan muhbirlik yönetmeliğini çıkardığını söyledi. Bu yönetmeliğin dayanağı 3717 sayılı yasanın 19’uncu maddesinin 2006 yılında değiştirildiğini ve buna dayalı olarak bugüne kadar bir yönetmelik çıkartılmadığını belirten Münip Ermiş, yönetmeliğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun vatandaşı muhbirliğe davet etmesinin hemen ardından çıkartılmasının da altını çizmek gerektiğini belirtti.
 
’SINIR TANIMAZ HUKUKSUZLUK’
 
Aslında yasanın 1991 yılındaki ilk halinde de benzer bir düzenleme getirildiğini ancak yönetmeliğinin çıkartılmadığını kaydeden Ermiş, 1990’lı yıllarda, şiddetin en yoğun olduğu dönemde bu şekilde bir yönetmelik akla gelmediği halde, yetkileri son derece tartışmalı, sadece seçim için kurulmuş bir geçici hükümet döneminde bu yönetmeliğin çıkartılmış olmasının sınır tanımaz bir hukuksuzluğun açık örneği olduğunu dile getirdi.
 
’ERGENEKON, BALYOZ’UN GİZLİ TANIKLARINI DA KAPSIYOR’
 
Yönetmeliğin 200 bin TL’den 4 milyon TL’ye kadar çıkan bir ödül sistemi getirdiği, bunun her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca artırılmasının öngörüldüğünü dile getiren Ermiş şöyle konuştu:
 
"Yönetmelikte bir tarih sınırlaması da yok. Yasanın son halini aldığı 2006 yılından sonra muhbirlik yapan, gizli tanıklık yapan herkesi kapsamaktadır. Yani Ergenekon, Balyoz davaları, KCK davaları, ÇHD ve diğer siyasi davalarda gizli tanıklık yapan muhbirleri de kapsamaktadır. Bu muhbirler yakalattıkları adam başına para alacaklarından, paranın neredeyse üst sınırı da ortadan kalkmaktadır."  
 
’TOPLUM BARIŞINI BOZACAK’
 
Suçlu yakalatma bahanesiyle ödül getirmenin, toplum barışını bozacak son derece tehlikeli bir girişim olduğunu savunan Ermiş şöyle devam etti:
 
"Sadece günlük işleri yapacak bir kabinenin devlet şiddetini daha da artıracak bir uygulamanın önünü açması kabul edilemez. 24 yıl boyunca çıkartılmamış bir yönetmeliği, 2 aylığına gelmiş, Meclise güvenoyuna dahi müracat etmeyecek, belki yemin dahi etmeyecek bir hükümet çıkarmaktadır. Hukuk ve ahlakdışı olan, halkın arasında düşmanlığı kışkırtacak bu düzenlemeye karşı Danıştay’da iptal davası açacağız."

Yayın Tarihi : 01.09.2015 : 15:59

Etiketler : İhbar    Yönetmeliği    Danıştaya    Gidiyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4136
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN