Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bereketli Olsun!

Balık avı sezonunun ilk sabahında İzmir Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali’nde balıkçılarla bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, bereketli ve güzel bir sezon diledi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve sektör temsilcileri ise yetkililerden av sezonunun esnetilmesini istedi.

 

15 Nisan’da başlayan balık avı yasağının sona ermesiyle birlikte balıkçılık sektörü için hareketli günler yeniden başladı. Av sezonunun ilk sabahında İzmir Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali’nde yine geleneksel bir buluşma gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve sektör temsilcileri balıkçılarla bir araya gelerek, bereketli bir sezon geçirmelerini dilediler. Henüz gün doğmadan sezonun ilk mezatına da katılan Aydoğan ve Demirtaş, daha sonra balıkçılarla birlikte kahvaltı yaptı.
 
Sezon esnetilsin talebi
 
Tüm balıkçıların kazasız, belasız, güzel bir sezon geçirmelerini; doğaya, denizlere hassas ve duyarlı olmalarını dileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekil Dr. Sırrı Aydoğan,
 
“Eğer çok uzun seneler Türkiye’ye balık yedirmek istiyorsak, kurallara uygun balıkçılık yapmamız gerekiyor” dedi.
 
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise av sezonu tarihlerinin esnetilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Sezon 1 Eylül’de açılıyor. Oysa balık çok daha önce oynamaya başladı. Bunu balıkçılar görüyor ve tutmak istiyorlar. Ancak çok katı bir şekilde tarih koymuş. Oysa balığın durumunu izleyip esnek bir sezon açılış tarihinin belirlenmesi gerekiyor. Bunu sadece balıkçının kazancı için değil, halkın da ucuza, kaliteli ve faydalı bir gıdayı alabilmesi için istiyoruz. Bu nedenle sezon açılış tarihinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Yunan sularında Yunan balıkçılar bu balıkları avlıyor, bizse avlamıyoruz.”
 
Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan da, mevsimsel değil, dönemsel avcılık istediklerini vurgulayarak, “Sardalye ve hamsinin yumurtlama döneminde avlamayalım ama bunun dışındaki dönemde yakalayalım. Biz, devlet, su ürünleri, balıkçı bu tarihleri hep birlikte belirleyelim. Çocuklarımız için katkısız GDO’suz tek gıda kaynağı şu anda balık” diye konuştu.
 
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de, “Bir önceki sezonda hava koşulları çok izin vermedi balıkçı kardeşlerimize ama bu sezon çok daha iyi olmasını temenni ediyorum. Her birinin denizi kolayına olsun” diye konuştu. 
 

Yayın Tarihi : 01.09.2015 : 10:11


Yorumlar

5418
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN