Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Fuarda Çalışmayan Sanatçı İstanbul'da Ekmek Yiyemezdi''

''Fuarda Çalışmayan Sanatçı İstanbul'da Ekmek Yiyemezdi''
İzmir'in duayen fotoğrafçısı Zeki Pordoğan, geçmişten günümüze uzanan İzmir Enternasyonal Fuarı'nı ve o dönemlerde yaşadığı unutulmaz anılarını BEN HABER okurlarıyla paylaştı.

 

SELCAN ADITATAR / BEN HABER

“Eskiden ünlü isimler İzmir Fuarı'nda sahneye çıkmak için birbirileriyle yarışırlardı. Hatta öyle ki İzmir Fuarı'nda sahneye çıkmayan sanatçı İstanbul'da ekmek yiyemezdi.” Bu sözler İzmir’in ünlü fotoğrafçısı Zeki Pordoğan’a ait. Pordoğan, eski fuarların ışıltısını ve o dönemde yaşadıklarını Ben HABER’e anlattı.
 
"ASSOLİSTLER İZMİR FUARI İÇİN YARIŞIRDI"
 
Türkiye'nin en kapsamlı, en tanınmış ve en köklü fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı'ndan bize biraz bahseder misiniz?
 
İzmir fuarı yalnızca İzmir’i değil, tüm Türkiye’yi kapsayan bir ticaret merkezi. İzmir Fuarı’ndan önce İzmir’de adeta bayram havasında bir hazırlık yapılırdı. Gerek sanatçısı gerek katılımcısı gelmeden 3-4 ay öncesinden rezervasyonlarını yaptırırdı. Türkiye’nin bütün kesimlerinden fuar için ziyaretçiler gelirdi. Ayrıca sanatçılar İzmir Fuarı için yarışırlardı. Zaten İzmir’de gazinoda çıkmayan sanatçı Türkiye’de hiçbir yerde iş bulamazdı. İş isteyen sanatçılara işverenler öncellikle ‘’İzmir Fuarı’nda sahneye çıktın mı?’’ diye sorarlardı. Eğer yanıt evetse işe alınırlardı. Fuarın assolistlerinden birinci sırayı Zeki Müren alırdı. Zeki Müren’in alt kadrosunda Gönül Yazar, Tanju Okan, Ajda Pekkan, Bal Arıları ve birbirinden değerli sanatçılar sırayla çalışırlardı. Zeki Müren istemedikten sonra hiç kimse fuara çıkamazdı. Basmane’nin girişinde bir bahçe var ‘’Manolya Bahçesi’’ diye, o ismi Zeki Müren verdi o bahçeye. O zamanlar fuar gazinolarında şimdiki gibi bağırmalar çağırmalar yoktu. Fuara sırayla girişler vardı. Herkes en şık kıyafetleriyle sanatçıları izlemeye dinlemeye gelirdi. Ama maalesef artık aynı değerler yok.
 
 
İzmir Fuarı tarihi açıdan değerlendirildiğinde nasıl bir öneme sahip?
 
Tarihi açıdan değerlendirildiğinde sevgili Behçet Uz İzmir Fuarı’nın bulunduğu yeri değerlendirdi. İzmir’in resmen akciğeri oldu fuar bunu söyleyebilirim. Sabahları koşu alanı olarak kullanabiliyoruz. Korkmadan gece gündüz ailemizle gezebiliyoruz. Bu bizim için İzmirli vatandaşlar büyük bir avantaj. Tarih olarak eski fuarları arıyoruz. Eskiden çok güzel gazinolar vardı. Oturup çoluk çocuğunuzla bir yemek yiyebiliyordunuz. 
 
 
Kimler geldi kimler geçti bu fuardan?
 
Birçok ünlü isimle çalıştım fuar döneminde Zeki Müren'den tutun Müzeyyen Senar, Bülent Ersoy, Gönül Yazar, Hülya Avşar, Seda Sayan, Selami Şahin, Coşkun Sabah ve daha aklıma gelmeyen ünlü isimler var. Mesleğim gereği de hepsiyle tanışma fırsatım oldu. Zaten onları gerçek sanatçı yapan onlara ün katan yer İzmir Fuarı’dır. Eminim ki hepsinin İzmir Fuarı'nda farklı farklı anıları vardır. O açıdan bakıldığında şu an zirvede olan isimler ilk olarak İzmir Fuarı'nda sahne aldılar. Gazinolarda da bir kural vardır. Hiçbir assolistin şarkısını başka bir sanatçı okuyamaz. Zeki Müren'in şarkısını kimse okuyamazdı. Hiç unutmuyorum bir keresinde Selami Şahin'in şarkısını Seda Sayan okumuştu ve Şahin'in uyarmasına rağmen birkaç kez de tekrarlamıştı. En sonunda ciddi bir tartışmaya girmişlerdi bu konu yüzünden. 
 
 
"SANATÇILAR ARASINDA KISKANÇLIKLAR OLURDU"
 
Özellikle ünlü sanatçıların İzmir Fuarı için kıyasıya yarıştıkları o dönemde çalkantılı olaylara hiç şahit oldunuz mu?
 
O dönemlerde gazino patronları ne derse o olurdu. Ama aynı zamanda assolistlere de hürmet ederlerdi. Gönül Yazar Göl Gazinosu'nda çalıştıktan yıllar sonra Akasya Gazinosu'nda da çalışmak istedi. Menajeri, gazino sahibine Gönül Hanım'ın çalışmak istediğini söylediğinde de gazino sahibi Gönül Yazar'ın yaşlı olduğunu ve çıkartmak istemediğini söyledi. Bunu duyan Gönül Yazar adeta çılgına döndü. Buna ben şahit oldum. Sonrasında da o gazino sahibi Gönül Hanım'a jest olsun diye bir süre gazinosunda çalışma fırsatı verdi. Bunun dışında sanatçılar arasında kıskançlıklar oluyordu. Ben güzelim sen güzelsin gibi. Ama her şeye rağmen fuar güzeldi. Fuarda çalışmayan sanatçı İstanbul'da ekmek yiyemezdi.
 
 
“RÖTUŞLU FOTOĞRAFLAR HOŞUNA GİTTİ”
 
İzmir Fuarı'nda unutamadığınız bir anınız var mı?
 
Zeki Müren'in ilk resmini çektiğim zaman biraz zor olmuştu. Kendisinden rica etmiştim o da sağ olsun beni kırmadı. Hem odasında hem de havuz başında çeşit çeşit kıyafetlerle fotoğrafını çekmiştim. Daha sonra ikinci gün fotoğrafları teslim etmeye gittiğimde uzun uzun inceledi tüm fotoğrafları ''Sen bunlara ne yaptın?'' dedi. Ben de hiçbir şey deyince, ''Yoo yoo yapmışsın'' dedi. Ben de sadece fotoğrafları biraz rötuşlamıştım. Gıdığını ve çok az gözaltlarındaki kırışıklıkları yok edince bu büyük sanatçının çok hoşuna gitti ve ''Bundan sonra benim tüm fotoğraflarımı sen çekeceksin, hatta yarın ilk işin fuarda Manolya Bahçesi'nde benim fotoğraflarımı çekmek olacak'' dedi. Zeki Müren'in o konuşmasından sonra kendisiyle tam 15 sene çalıştım. İyi ki de çalışmışım ve Zeki Müren gibi büyük bir sanatçıyla tanışmışım.
 

Yayın Tarihi : 31.08.2015 : 14:48

Etiketler : haber    haberler    izmir    enternasyonal    fuar    zeki pordoğan    ünlüler    fuar    sanatçı    ief    selcan adıtatar    Fuarda Çalışmayan Sanatçı İstanbul\'da Ekmek Yiyemezdi    röportaj    ben haber    kanalben    ben tv       


Yorumlar

4029
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN