Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


GSS İçin Son Uyarı

GSS İçin Son Uyarı
İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili sosyal güvencesi olmayanlar ile bakmakla yükümlü konumunda olmayan ve gelir testine gitmeyen vatandaşların 30 Eylül günü mesai bitimine kadar bulundukları ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için müracaat etmeleri konusunda uyardı.

 

 
Yazılı açıklama yapan Engin Bilgili 6552 sayılı Kanunla GSS prim borçları için yapılandırma ve af fırsatı çıktığını, başvuru ve ödeme süreleri Bakanlar Kurulu kararı ile 30 Eylül'e kadar uzatıldığını hatırlattı. Bilgili açıklamasında şu bilgileri verdi,
 
"Bu durumdaki vatandaşlarımızın genel sağlık sigortası tescili, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre borçları silinebilecek ya da daha düşük bir orandan prim ödeyebileceklerdir. Borcun tamamını ilk taksit son ödeme süresi olan 30 Kasım'a kadar peşin olarak ödeyenlerden; sadece borç anaparası alınacak olup, bir defada ödeme imkânı olmayanlar için borç tutarları yeniden hesaplanarak istekleri halinde 6, 9, 12 veya 18 taksit olmak üzere ikişer aylık dönemler halinde 36 ay süre ile taksitlendirilecektir. Ayrıca vatandaşlarımız, borcunu yapılandırarak ilk taksiti ödemeleri ve cari aylara ilişkin olarak da 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması halinde sağlık hizmetlerinden hemen yararlanmaya başlayacaklardır. Yapılandırmaya başvuracak vatandaşlarımızın mağduriyete uğramamaları ve yoğunluk nedeniyle zaman kaybı yaşamamaları için başvurularını son günleri beklemeden yapmaları gerekmekte olup zorunlu Genel Genel Sağlık Sigortasına ilişkin tescil ve borç durumlarını, kurumumuza gelmeden de, e-Devlet Kapısı üzerinden görebilmektedirler. GSS borcu olan ve bu nedenle sağlık hakkından faydalanamayan vatandaşlarımızın, borçlarını yapılandırarak hem daha az bir miktar ödemelerini hem de taksitler halinde ödemelerini sağlayan bu büyük fırsatı kaçırmamaları konusunda uyarıyoruz."

Yayın Tarihi : 31.08.2015 : 14:09

Etiketler : genel sağlık sigortası    engin bilgili    uyarı    vatandaş    izmir    bentv    kanalben   


Yorumlar

5528
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN