Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarık Dursun’un Kitapları Gitti

Tarık Dursun’un Kitapları Gitti
İzmir’de 11 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede  vefat eden yazar Tarık Dursun K’nın (Kakınç) adına açılacak müzeye konulması planlanan kütüphanesi dağıldı.

 

Ünlü yazarın binlerce kitabının bulunduğu Karşıyaka’daki kiralık evi, oğlu Zafer Dursun Kakınç tarafından boşaltıldı. Ünlü yazarın binlerce kitabının bir kısmı Foça Belediyesi’ne, 3 bin’i ise İzmir’de yakın dostu olan ikinci el kitap satılan Doğan Kitabevi’ne verildi. Zafer Dursun Kakınç, katologlanması ve eksiklerin belirlenip ayıklanması işleminin uzun zaman alacağı gerekçesiyle kitapları Foça Belediyesi ile Doğan Kitap Evi’ne verdiğini belirterek şöyle dedi:
 
"Doğan Kitabevi baba dostu bir yer. Onları en iyi şekilde sergileyeceklerinden, halka ulaşmasını sağlayacaklarından eminim. Kendim İstanbul’da yaşıyorum. Biz mülk sahibi değil kiracıyız. Benim bu evin kirasını ödeyecek durumum yok. Zaten dostları babam yaşarken eve gelip kütüphaneden kitapları almışlar. Eski edebiyat kitaplarını evde bulamadım." 
 
Alsancak’ta 2’nci el kitap da satılan Doğan Kitabevi yetkilisi Kadim Karabil, Tarık Dursun K’nın uzun yıllardır gelip kendisinden kitap aldığını ve çok yakın dost olduklarını belirterek, "Tedavi döneminde bile hastaneden bir fırsatını bulup gelip buradan kitap alır okurdu. Bana ’Kadim senden aldığımız kitaplar tekrar buraya dönecek’ derdi. Sonuçta hem kendi eserleri, hem de benden aldığı kitapların 3 bin tanesi bana geri döndü" diye konuştu.
 
Bu alışverişin maddi boyutu konusunda ise bilgi verilmedi.
 
’MÜZE YAPACAKTIK, ACELE EDİLDİ’
 
İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu Tarık Dursun K’nın adının verildiği sokaktaki evini Karşıyaka Belelediyesi ile birlikte ’Tarık Dursun K Müzesi" yapmayı planladıklarını anlattı. Burada eserlerini, eşyalarını sergilemek istediklerini kaydeden Maruflu şunları söyledi:
 
"Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Akpınar da bu müzenin gerçekleşmesini çok istiyordu. Evdeki kütüphanesinde ona ithaf edilmiş kitaplar da vardı. Tarık Dursun K daha yeni öldüğü, acı taze olduğu için ailesiyle bu konuları konuşmaya gitmedi. Evdeki kitapların ve evin boşaltılması için neden bu kadar acele edildi anlamadık. Çok üzüldük."

Yayın Tarihi : 31.08.2015 : 10:16

Etiketler : Tarık    Dursunun    Kitapları    Gitti    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3432
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN