Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Armutun Faydaları

Armutun Faydaları
Ülkemizde de yetişmekte olan armutun bir çok çeşidi yetişmektedir. Armut her ne kadar neredeyse her mevsim bulunabilen bir meyve olmasına rağmen genelde sonbahar ve kış aylarında çıkmaktadır.

 

Armutun sağlık açısından bilinen bir çok faydası vardır. Özellike bol miktarda lif içermesi atmutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır.
 
Armut bol miktarda A, C ve K vitamini içermektedir. Özellikle preslenerek suyunun çıkarılması A, B1, B2, B3, B vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Bu yüzden düzenli olarak armut tüketimi bir çok fayda sağlar.
 
 
Armutun Sağlığa Faydaları
Armut içerdiği çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla bir çok açıdan sağlıklıdır. Mevsimde tüketilmesi durumunda değişen hava koşullarının yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Armut kalp sağlığından, kan şekerinin kontrol edilmesine, kanserle mücadeleden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok açıdan sağlığa fayda sağlar. Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar armutun 33'den fazla farklı soruna şifa olduğunu ortaya koymuştur.
 
 
Armut Serbest Radikallerin Düşmanıdır:  Armut vücut hücrelerine en fazla zararı veren ve birçok hastalıkların başlıca nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitaminleri yardımıyla armut etkili bir serbest radikal kırıcıdır.
 
 
Armut Kalp Hastalıklarını Önleyebilir:  Armutun kolesterolü düşürücü özelliği vardır. İçerdiği bol miktardaki lifler kalp sağlığı açısından faydalıdır. Günlük olarak bir miktar armut tüketimi inme riskini %50 oranında azaltır.
 
 
Armut Kanseri Önleyebilir: Armut zengin miktarda lif içerdiği için özellikle kolon kanserini önleyebilir. Günde bir armut tüketimi kandınlarda menopoz sonrası meme kanserine yakalanma riskini %34 oranında azaltır.
 
 
Alerjik Reaksiyon Yoktur: Armut diğer meyvelerle karşılaştırıldığında alerjik reaksiyona neden olmadığını görüyoruz. Bu yüzden bebekler için de güvenli bir besin kaynağıdır.
 
Armut Kan Şekerini Düşürür: Yüksek miktarda lifler içeren armut tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:  C vitamini açısından zengindir ve etkili bir antioksidandır. Bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bünye hastalıklarla daha etkili mücadele edebilir.
 
 
Kemik Hastalıklarını Önler:  Armut kemik sağlığını korumak ve  osteoporozu önlemek için,  vücudun ihtiyaç duyduğu pH seviyesini korur ve günlük kalsiyum miktarını sağlar.
 
 
Armut Enerji Veririr:  Armutun içerdiği yüksek miktardaki glikoz kendinizi yorgun hissettiğiniz anda enerjiye dönüşür ve ihtiyaç duyulan enerjiyi bünyeye sağlar.
 
Sindirim Sistemini Güçlendirir: Bir orta boy armut, lif ihtiyacının yaklaşık %20-2’sini karşılayabilir. Lif içeren bütün besinler genelde sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle midenin sağlığını korumak ve bağırsakların hareketini arttırmak için yüksek seviyede lif içeren besinler önerilmektedir.
 
 
Gebelik Döneminde ve Çocuklar İçin:  Hamile kadınların doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi toplamaları için folik asit önemlidir. Gebelik döneminde düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.
 
Bunun dışında emzirme döneminde bebeklerin sağlığı için güvenle tüketilebilir.  Sindirim ile alakalı bebeklerde her hangi bir sorun yaratmaz.
 
Safra kesesi, kolit, artrit, gut hastalıklarına karşı armut: Armut eğer düzenli olarak tüketilirse safra kesesi sorunlarına, kolit, artrit ve gut hastalıklarına iyi gelebilir.
 
 
Armutun Diğer Faydaları: Armut kan basıncını düzenler,  ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut suyu da etkili olabilir. Armut, artrit ve diğer inflamasyon sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yaz aylarında nefes darlığı sorunları yaşayanlar armut tüketebilirler, aynı şekilde yaz aylarında boğaz ve solunum sorunları yaşayanlar için de faydalı olabilir.  Bütün bunların yanında armut cilt sağlığı için de faydalı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.
 
 
Armut cilt hastalıklarını önlemenin dışında, kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağı olabilir, akneye karşı etkilidir, cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanında dudak sağlığını da koruyabilir, çatlakları ortadan kaldırır.
 
 
Aynı zamanda saç sağlığı için de faydalıdır. Armut saçların köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçlara karşı ekili bir tedavi sunabilir. Kıvırcık saçları evcilleştirebilir. Bunun yanında saçlara yumuşaklık katar saç rengini değiştirebilir.

Yayın Tarihi : 31.08.2015 : 09:15

Etiketler : armut    saç    saç kökleri    cilt hastalıkları    kalp hastalıkları    bağışıklık sistemi    kemik hastalıkları    hamileler    bebek    enerji    ateş düşürücü    vitamin    kanser    koruyucu   


Yorumlar

7724
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN