Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Absinthe'' Sergisi

''Absinthe'' Sergisi
Seza Paker'in ''Absinthe'' Sergisi 1 Eylül-3 Ekim 2015 tarihleri arasında Galerist'te sanatseverler ile buluşuyor.

 

Paker, bir zaman tüneli fikri üzerinden kurguladığı sergide, zamanın insan algısı üzerinde yarattığı etki aracılığıyla kişinin zaman, mekan ve uzam karşısında maruz kaldığı anları sorunsallaştırır. Çoğulcu üslubuyla bilinen Paker, video ve ses yerleştirmeleri ile kolajlara yer verdiği sergi mekanını farklı zaman dilimleri arasında geçişken ve akışkan bir alana dönüştürür. Sergiye ismini veren ‘Absinthe’, 19.yüzyıldan itibaren, özellikle sanatçıların tükettiği kuvvetli bir içki olarak bilinir. İçinde barındırdığı thujone maddesi sayesinde kişilere bir hayal dünyasının kapılarını aralar ve onların algılarını açarak içinde bulundukları zamanın dışına çıkarır.
 
 
Seza Paker de, benzer bir etkiyle izleyiciyi zamanın içinde yok olduğu zihinsel bir yolculuğa davet eder. Serginin akışını sağlayan ses enstalasyonu, izleyicinin duyularını harekete geçirerek, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü oluştururak onlara kişisel bir deneyim yaşatır. Sanatçı, galerinin de konumlandığı, İstanbul’un yüzyıllardır varolan önemli kültür sanat merkezlerinden biri olan ve geçmişte Rue des Petits Champs adıyla bilinen günümüzdeki Meşrutiyet Caddesini kişisel ve toplumsal bellek üzerinden ele alır.
 
Seza Paker sergide sayısız sanatçı ve düşünürün yanı sıra Agatha Christie, Gaetano Donizetti, Ernest Hemingway gibi önemli isimlere de ilham olmuş bu sokağın, yaşanmışlıkları ve dönüşümüne odaklanır ve geçmişten bugüne Rue des Petits Champs’ın değişmeyen değerleri üzerinden sergisini kurgular. Belle Epoque ve sonrasında Paris Montparnasse’ta, Paul Verlaine, Arthur Rimbaud, Van Gogh, Oscar Wilde, Charles Baudelaire, Edgar Allan Poe, August Strindberg, James Joyce ve Pablo Picasso’nun yaşadığı dönemin ruhu Rue des Petits Champs’da birleşir ve eşdeğerini bulur.

Yayın Tarihi : 31.08.2015 : 09:08

Etiketler : Seza Paker    Absinthe    Sergi    Galerist    sanatseverler    eserler    çalışmalar    tuval    sanatçı    Agatha Christie    Gaetano Donizetti    Ernest Hemingway   


Yorumlar

1012
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN