Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV

Fuar Turu
İzmir Enternasyonel fuarı kapılarını 84. kez açtı. İşte Fuarda ilk gün yaşananlar.

 

İzmir'de 84'üncü kez kapılarını ziyaretçilerine açan Enternasyonal Fuar'ın (İEF) onur ili Eskişehir'in bulunduğu pavyonu gezenler hayran kaldı. 250 yıldan bu yana atçılığın merkezi Mahmudiye'den, Bilim Deney Merkezi'ne, Odun Pazarı'ndan Kent Parkı'na kadar Eskişehir'i tüm özellikleriyle yansıtan alan ziyaretçi akınına uğradı. 
 
 
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu ili Eskişehir tüm özellikleriyle İzmir'e taşındı. En geniş alana kurulan ve ziyaret edenlerin kendilerini Eskişehir'de hissettiği pavyonun girişinde, ziyaretçileri Kent Parkı girişindeki çiçek dağıtan kadın heykeli karşılıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu'ndaki at heykeline özellikle çocuk ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Balmumu Heykeller Müzesi'nde yer alan heykellerin maketleriyle fotoğraf çektiren ziyaretçiler, Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu'nda 3 boyutlu masal anlatısıyla keyifli anlar geçirdi. Eskişehir'de, 8-14 yaşındaki çocuklara verilen parklarda kano ve optimist eğitimlerinin de tanıtımları yapılıyor. 
 
 
Bilim Deney Merkezi'nde, geleceğin bilim insanları olan minikler, birbirinden ilginç deneyleri tecrübe etme fırsatı buluyor. Odun Pazarı'nın tarihi evlerinin arasında dalaşan ziyaretçiler, Sanat Meslek Eğitim Kursları'nda yapılan el işlerini belli bir ücret karşılığı satın alabiliyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hakan Çalışkan, şöyle konuştu:
 
"Burası İzmir'deki Eskişehir. Burada Eskişehir'deki hayatı tanıtıyoruz. Sokaklarımız, müzelerimiz ve kent yaşamının örnekleri var. Burası bir kaç parçadan oluşan bir salon. Giriş kısmında üniversiteler yer alıyor. 600 bin nüfuslu Eskişehir'de130 bin üniversite öğrencisi var, dolayısıyla üniversite kentidir Eskişehir. Kentimiz aynı zamanda bir müze kentidir. Kültürel sahalarımız, bilim parklarımız var. Buraya gelen ziyaretçilerimiz unutulmaz hatıralarla buradan ayrılacak." 
 
Çimde sohbet
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu fuarın açıldığı ilk gün neredeyse tüm stantları gezip hoşgeldiniz derken, İzmirlilerle buluşmayı da ihmal etmedi. 
 
 
Kültürpark yeraltı otoparkı üstündeki çim alanda Troya öyküsünün anlatıldığı ve 120 dansçının muhteşem bir performans sergilediği Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisini Başkan Kocaoğlu çimlerin üzerine oturup İzmilerle birlikte izledi. Başkan Kocaoğlu'nun yanlarında gören İzmirliler hem sopbet etti, hem de fotograf çektirmek için birbiriyle yarıştı. 
 
Canlı havuz heykeli büyük ilgi gördü
 
84'üncü kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı Buca Belediyesi'nin standıyla şenlendi. Standın içine kurulan 1 tonluk havuz içinde özel kostümlü canlı heykel sanatçısının muhteşem su gösterisi ilgi çekti. 
 
 
Buca Belediyesi, 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'na ilginç gösteri ve etkinlikleriyle renk kattı. Kaybolan değeri üzümü yeniden canlandırmak için projeler yürüten Buca Belediyesi, fuar standında ziyaretçilerine üzüm ikram etti, hediyeler dağıttı. Görsel ve sanatsal şovlarında sunulduğu stantta, Amerika'da uygulanan özel kostümlü canlı havuz heykeli su gösterisi ziyaretçilere görsel bir ziyafet sundu. 
 
Belediyenin yıl içinde sürdürdüğü sosyal ve kültürel projelerin canlı heykellerle aktarıldığı performansların yanı sıra, bisikletli maskotlar, çamur ve kukla atölyeleri ziyaretçilere unutulmaz saatler yaşattı. 3. Hol'de düzenlenen standında misafirlerini bekleyen Buca Belediyesi'nin “Bucacım" maskotları da ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Ziyaretçiler, tahta bacak “Bucacımö maskotları ile fotoğraf çektirebilmek için adeta yarıştı. 
 
Bornova standında bilim şovu
 
Bornova Belediyesi, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında 2 No'lu Hol'de 'Bornova'da hayat güzeldir' sloganıyla açtığı stantta ziyaretçileri ağırladı. 
 
 
İlçenin turizm ve tarih başta olmak üzere pek çok yönünün tanıtıldığı Fuar'da Bornova Belediyesi tarafından yayınlanan gazete, dergi ve bröşürler dağıtılarak yapılan işler ve gelecek vizyonu anlatıldı. Gün boyunca yüz boyama etkinliklerinin yapıldığı stantta dans gösterileri de ilgi gördü. 
 
Bornova Belediyesi'nin öne çıktığı alanlardan biri olan eğitim, 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın da teması olarak belirlendi. Başta BELGEM'de verilen lise ve üniversite hazırlık kursları olmak üzere Genç Kaşifler Bilim Merkezi ile Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi'nde verilen bilim eğitimleri Bornova Belediyesi'nin Fuar'daki standında geniş bir biçimde anlatılıyor. Bornova Belediyesi'nin standında Fuar boyunca, Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi'nde verilen bilim eğitimleri hakkında bilgiler verilip, deneyler yapılacak. Her biri birer şova dönüşecek deneyler, 16.00'dan 20.00'ye kadar devam edecek.
 
 

Yayın Tarihi : 29.08.2015 : 12:28

Etiketler : izmir    fuar    tur    sohbet    çim    eskişehir    bornova    buca    bentv    kanalben   


Yorumlar

6176
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN