Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Avrupa’da Çalışan Türk İşçilerinin Dönüş Çilesi

Avrupa’da Çalışan Türk İşçilerinin Dönüş Çilesi
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek için gelen Türk işçilerin yaşadıkları ülkelere dönmeye başlaması sınır kapılarında kilometrelerce kuyruk oluşmasına neden oldu.

 

Tatil dönüşü otomobilleriyle çıkış yapmak için Edirne’deki sınır kapılarına gelen Türk işçileri Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda 3 kilometre, Hamzebeyli Sınır Kapısı’nda iki, Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda ise 1 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Polis ve Jandarma ekipleri kuyrukta sollama yapan Türk işçilerini kurallara uymaları konusunda uyardı.
 
Türkiye’de 4-5 haftalık yıllık izinlerini geçirmek için gelen işçileri özellikle gelecek pazartesi günü Avrupa’nın birçok kentinde ülkelerinde eğitim öğretimin başlayacak olması nedeniyle dönüş yoluna geçmeleri sınır kapılarında yoğunluğu artırdı. Trakya Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri Türk gümrük kapılarından geçişlerde bir sorun olmadığını, kuyruğun Bulgaristan tarafının yavaş çalışmasından dolayı meydana geldiğini söyledi.
 
Almanya’da yaşayan Türk işçilerinden Ayşe Özcan, 45 yıldır bu çileyi çektiğini söyleyerek, "Sınır kapılarında kuyrukta beklemek bizim kaderimiz oldu. Yeter artık buna bir çözüm bulsunlar biz de bu vatanın evladıyız" diyerek kuyrukta beklemelerine isyan etti.
 
Ailesiyle yaz tatilini memleketi Samsunda’da geçirmesinin ardından Almanya’ya dönmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyrukta bulunan fabrika işçisi Ömer Bulut, sabah erken saatlerde girdiği kuyrukta 4 saattir beklediğini söyleyerek, "Biz sahipsiz değiliz. Kimse bunun sorumlusu gelsin bu sorunu çözsün. İnsanların çocuğu var çocukların okulu var böyle olmaz. Bu işi Türkiye çözsün yazıktır" dedi.

Yayın Tarihi : 28.08.2015 : 15:52

Etiketler : Avrupada    Çalışan    Türk    İşçilerinin    Dönüş    Çilesi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2507
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN